„Bo ferie muszą być bezpieczne”. Profilaktyczną akcję przeprowadzono nad rawskim zalewem…

erawaMagazyn
komentarzy

Już od kilku lat rawscy WOPRowcy tuż przed samymi feriami przypominają podstawowe zasady korzystania z lodowisk na zbiornikach wodnych. Tym razem było podobnie, podczas profilaktycznej akcji „Bezpieczne ferie” odbyły się między innymi pokazy ratownicze. 

Tuż przed samymi feriami (14.01) rawscy WOPRowcy, ale także strażacy i policjanci mówili o bezpiecznym spędzaniu czasu zimą. Największą atrakcją jak zawsze były pokazy ratownicze. Starsi i młodsi z bliska mogli obserwować w jaki sposób wydostać się, gdy załamie się pod nami lód lub jak ratować innych za pomocą przedmiotów zazwyczaj znajdujących się w naszym zasięgu. 
– Kiedy załamie się pod nami lód, przede wszystkim musimy zachować spokój i spróbować wezwać pomoc. Później należy podjąć próbę wydostania się z wody i czołgać się w kierunku, z którego przyszliśmy – mówi Piotr Kucharski z rawskiego WOPR. 

Równie ważne jest pamiętanie o podstawowych zasadach w momencie gdy jesteśmy świadkiem zdarzenia lub przyjdzie nam ratować drugą osobę. 
– Najpierw wzywamy pomoc, czyli dzwonimy pod 112, oceniamy sytuację i przystępujemy do działania. Ważne, aby pamiętać, że do osoby pod którą załamał się lód należy się doczołgać, a dopiero później starać się ją wydobyć przy użyciu tego co mamy przy sobie, np. szalika, gałęzi, czy innego przedmiotu przedłużającego naszą rękę. Staramy się unikać bezpośredniego podania ręki, robimy to wyłącznie wtedy, gdy ratowana osoba opadła kompletnie z sił – tłumaczy Piotr Kucharski. 

Po udanym wyciągnięciu poszkodowanego na lód trzeba przeczołgać się na brzeg, w kierunku z którego przyszliśmy, i tam, w bezpiecznym miejscu zapewnić mu ciepło. 

Spotkanie nad zalewem zorganizował WOPR, KPP, PSP, OSP i OSiR.

Więcej zdjęć autorstwa Edyty Grzelak do zobaczenia tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz

© Copyright 2017 eRawa.pl   Regulamin   |   Polityka prywatnosci