Konflikt w sprawie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej rzeczywistą troską o placówkę czy tylko kolejną polityczną przepychanką?

erawaPowiat
komentarzy

Jaki los czeka Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Rawie Mazowieckiej? Co z jej podopiecznymi i pracownikami? Parlamentarzyści PiSu zorganizowali konferencję dotyczącą między innymi wspomnianej placówki. 

Tematem poniedziałkowego (3.07) spotkania zorganizowanego w Biurze Poselsko-Senatorskim Prawa i Sprawiedliwości w Rawie Mazowieckiej był „Postępujący upadek powiatu rawskiego – nie pozwólmy na likwidację ważnej instytucji”. Jak się okazało, chodziło tu o rawską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Organizatorzy konferencji losem placówki zainteresowali się po ogłoszeniu wyniku konkursu zorganizowanego przez Fundację Aviva, w ramach którego poradnia wygrała wsparcie finansowe w wysokości 45 tysięcy złotych. Środki te mają być przekazane na konkretny cel, a mianowicie Salę Doświadczania Świata (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Senator Rafał Ambrozik i poseł Grzegorz Wojciechowski podczas spotkania zdradzili, iż w ubiegłym tygodniu w sprawie placówki udali się do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Okazało się bowiem, że starostwo udostępniło pomieszczenie na wspomniany cel, ale należy je jeszcze dostosować do potrzeb tej specjalnej sali. 
– Byliśmy w ministerstwie w sprawie uzyskania wsparcia dla poradni w remoncie pomieszczenia przeznaczonego na Salę Doświadczania Świata – mówi senator Rafał Ambrozik. 

Jednak zamiast dyskusji o sposobach wsparcia dla poradni, panowie otrzymali informację, że do ministerstwa wpłynął mail ze starostwa powiatowego w Rawie Mazowieckiej z zapytaniem o możliwości i warunki połączenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Zespołem Placówek Specjalnych. Wiadomość ta miała uniemożliwić dalsze starania o jakiekolwiek środki i stawiać szereg pytań. Czy placówka zostanie zlikwidowana? Czy dzieci nadal będą mieć zabezpieczoną opiekę, a pracownicy nie stracą pracy? 
– Sam mail utrudnił jakiekolwiek działania pozyskania pieniędzy z ministerstwa, ponieważ ministerstwo w takich sytuacjach, niejasnych co do przyszłości placówki, unika finansowania. Ocena takich wniosków jest niższa i inni wygrywają – dodaje poseł Grzegorz Wojciechowski.

Stanowisko starostwa na przekazane przez PiS informacji jest stanowcze.  
– To jest taka pokrętna retoryka. Skoro mail wpłynął to nie można już kontynuować rozmów? Współczuję parlamentarzystom, którzy nie potrafią niczego załatwić. Dziękuję im za skuteczność, skoro nie mogli wykonać tak dużego zadania jakim jest pozyskanie pieniędzy na jedną salę – mówi starosta rawski Józef Matysiak. 

Starosta nie ukrywa, że mail został przez jego pracowników wysłany. Zapewnia jednak, iż odnośnie poradni nie zapadła żadna wiążąca decyzja.
– W ubiegłym roku wydaliśmy 1,6 mln więcej na oświatę niż otrzymaliśmy z subwencji, w tym roku 3 mln. To jest normalne, że szukamy oszczędności, ponieważ subwencja jest niedoszacowana. Jednak nie planujemy likwidacji poradni. W roku 2014 wyasygnowaliśmy 460 tysięcy złotych na dostosowanie pomieszczeń dla placówki. Poradnia jest i będzie, a jak będzie organizacyjnie wyglądać, to jeszcze zobaczymy – puentuje starosta Józef Matysiak. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz

© Copyright 2017 eRawa.pl   Regulamin   |   Polityka prywatnosci