Rozpoczyna się sierpniowy długi weekend. Policja w województwie łódzkim apeluje o rozwagę i zapowiada wzmożone kontrole ruchu drogowego

erawaMagazyn
fot. KPP Rawa Maz.
komentarzy

„Sierpniowy Weekend 2017” –  to kryptonim działań, które zostaną przeprowadzone na drogach całego kraju w czasie najbliższego weekendu. Akcja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, a co za tym idzie, zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych i ich skutków. Działania na terenie województwa łódzkiego będą prowadzone od 11 do 15 sierpnia. 

Przed nami kolejny długi weekend, a co za tym idzie, wzmożony ruch podróżnych. Dlatego też w tym czasie na drogach województwa łódzkiego pojawi się więcej patroli ruchu. Policjanci będą kontrolować główne szlaki komunikacyjne regionu, trasy wylotowe z miast, jak również inne uczęszczane drogi. Podczas kontroli funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na prędkość pojazdów, trzeźwość kierujących oraz bezpieczeństwo pasażerów: zapinanie pasów i przewożenie dzieci w fotelikach. Sezon urlopowy sprzyja zabawie i rozluźnieniu, jednak mundurowi ostrzegają, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla kierujących na „podwójnym gazie”, piratów drogowych, czy opiekunów lekceważących bezpieczeństwo najmłodszych.

W ubiegłym roku działania trwały 4 dni. W tym czasie w województwie łódzkim doszło do 41 wypadków, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 56 zostało rannych. Policjanci ujawnili 103 nietrzeźwych kierujących.

Funkcjonariusze przypominają, że do najtragiczniejszych wypadków dochodzi podczas dobrej pogody na prostych odcinkach drogi. Taka aura wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie, że mając dobrą nawierzchnię, widoczność i prosty odcinek drogi mogą bezkarnie zignorować przepisy ruchu drogowego. Niestety za taki błąd płacą czasem najwyższą cenę. Kierujący często przeceniają swoje umiejętności. Dobre warunki drogowe zachęcają do szybszej jazdy, a co za tym idzie do przekraczania dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość to mniej czasu na reakcję, dłuższa droga hamowania a niejednokrotnie utrata panowania nad pojazdem. Jeśli do tego dojdą błędy przy wyprzedzaniu lub wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, wypadek jest niemal pewny.

Policja radzi:

Przed podróżą pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego i wyposażenia pojazdu. Zaplanujmy podróż uwzględniając przerwy na odpoczynek i posiłek. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Zapinamy pasy bezpieczeństwa, dzieci przewozimy w fotelikach. Prędkość jazdy dostosowujemy do obowiązujących przepisów, ale także do warunków drogowych.

Źródło: KWP Łódź

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz

© Copyright 2017 eRawa.pl   Regulamin   |   Polityka prywatnosci