Wszystkie dzieci mają umieć pływać. Proste założenie systematycznie realizowane w Rawie Mazowieckiej

erawaSport
komentarzy

Rawa Mazowiecka realizuje kilka programów, dzięki którym wszystkie dzieci w mieście mają posiąść umiejętność pływania. Obecnie z bezpłatnej nauki mogą korzystać dzieci z klas I-III miejskich szkół. W kwietniu ruszą też dodatkowe zajęcia dla uczniów klas 0.

640 uczniów z Rawy Mazowieckiej aktualnie korzysta z bezpłatnej, obowiązkowej nauki pływania. Program ten objął dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które od września ubiegłego roku zaczęły raz w tygodniu uczestniczyć w zajęciach na pływalni. 
– Wcześniej nie każde dziecko miało szansę skorzystać z takich zajęć. Dlatego oprócz tych bezpłatnych lekcji udzielanych w ramach wychowania fizycznego, skupiliśmy się na obniżeniu cen sektora usług płatnych, by były bardziej przystępne dla wszystkich – mówi dyrektor pływalni Bernard Motylewski, odpowiedzialny za wdrożenie projektów pływania.

To jednak nie koniec podjętych w mieście działań. W ubiegłym miesiącu ruszyły zajęcia dodatkowe, uruchomione w ramach projektu „Umiem Pływać”. Na wniosek Urzędu Miasta, Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało dotację w wysokości 48 tysięcy złotych. Jest to połowa środków niezbędnych do zorganizowania treningów dla 480 uczniów klas I-III. Zajęcia te potrwają do września 2017 roku i będą odbywać się także w wakacje.

Wciąż można zapisywać się do udziału w tych lekcjach, ponieważ w poszczególnych grupach są wolne miejsca. Warto zaznaczyć, że dla każdego uczestnika przewidziano 20 godzin nauki. 
– Aplikując o te środki specjalnie przyjęliśmy tak dużą liczbę dzieci, ponieważ nie chcemy nikomu odmówić, a zajęcia są naprawdę atrakcyjne, odbywają się raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych – dodaje dyrektor Motylewski. 

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców, ratusz przygotował również bezpłatne zajęcia dla dzieci uczęszczających w szkołach do klas 0. Nauka pływania dla tej najmłodszej grupy ruszy już po Świętach Wielkanocnych. 

By móc realnie mierzyć rezultaty wdrażanych projektów, na pływalni Aquarium rozpoczęto cykl zawodów pływackich zarówno dla klas I-III, jak i klas IV-VI. Podzielona na etapy rywalizacja najpierw pozwoliła wyłonić najlepszych pływaków w klasach, następnie szkołach, a finalnie, w Rawie Mazowieckiej. Już sama frekwencja pokazuje, że zainteresowanie pływaniem w mieście jest duże. W wielkim finale w młodszych kategoriach udział wzięło 180 zawodników, a w starszych 130. Na efekty programów nauki pływania wśród dzieci czekają  wszyscy.
– Z pewnością wpłynie to na zdrowie dzieci, mniej będzie wad postawy, wzrośnie odporność, ale i poprzez świadomość zachowania się, bezpieczeństwo nad wodą. Liczymy również na to, że młodsi mieszkańcy Rawy zdopingują do pływania również swoich rodziców – podsumowuje Bernard Motylewski.

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz

© Copyright 2017 eRawa.pl   Regulamin   |   Polityka prywatnosci