Wyjątkowe podsumowanie rocznej pracy w Powiatowej Straży Pożarnej. Rawska komenda rok 2016 zamknęła z nowym wozem i wyremontowanym garażem

erawaPowiat
komentarzy

W niecodzienny sposób PSP w Rawie Mazowieckiej podsumowała rok 2016. Tym razem oprócz przywołania statystyk alarmowych wyjazdów, jednostka pochwaliła się nowym samochodem do ratownictwa wodnego oraz długo oczekiwanym remontem posadzki w garażu strażnicy. 

Narada roczna w rawskiej komendzie PSP tradycyjnie zaczęła się od statystyk. 722 alarmowych wyjazdów, w tym 105 pożarów (203 w 2015 roku) i 552 miejscowe zagrożenia (467). To podstawowe liczby prezentujące ubiegłoroczną pracę strażaków. Podczas minionych miesięcy zmniejszyła się ilość interwencji, w których ratownicy stawali do bezpośredniej walki z ogniem. Jak zauważył komendant PSP st. bryg. Krzysztof Czernek, odnotowano duży spadek pożarów traw na wiosnę, które mocno obciążały strażaków i, choć o tym mówi się nieśmiało, zwiększyła się świadomość mieszkańców powiatu. 
– Pożary te były bardzo szybko wykrywane, zgłaszane do komendy, bądź do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Siły, środki były dysponowane, więc strażacy nie dawali rozwinąć się tym zdarzeniom w większe – mówił podczas spotkania komendant Czernek. 

Mówiąc o interwencjach straży, nie sposób nie wspomnieć o alarmach fałszywych, tych w minionym roku odnotowano 34, ale tylko dwa z nich były złośliwe, pozostałe strażacy zakwalifikowali jako te zgłaszane w dobrej wierze lub spowodowane błędami systemów alarmujących.

Rok 2016 w pamięci strażaków zapisał się przede wszystkim dwoma pożarami. Pierwszym z nich był płonący dach w nowo budowanym bloku przy ul. Batorego, gdzie zadysponowane zostały praktycznie wszystkie jednostki z powiatu rawskiego, a także pożar w Grzymkowicach, gdzie podczas akcji gaśniczej okazało się, że w płonącym budynku znajduje się kilkanaście butli z różnymi gazami. 
– Jeden z bardziej spektakularnych pożarów jakie miały miejsce. Pożar jako taki specjalnie duży nie był, ale w mojej świadomości wyrył się jako ten, podczas którego, w wyniku wybuchu jednej z butli, 2 strażaków uległo lekkim poparzeniom – wspomina komendant Czernek.

Należy pamiętać, że każdy z wyjazdów alarmowych strażaków związany jest nie tylko z ratowaniem mienia materialnego, ale właśnie przede wszystkim dotyczą one ludzkiego życia. W 2016 roku w zdarzeniach zginęło 5 osób,80 zostało rannych. Rok wcześniej ofiar śmiertelnych było 10, a rannych 46.

Minione 12 miesięcy oprócz ciężkiej pracy przyniosły komendzie także spore zmiany. Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Łodzi, a także pomocy Starostwa Powiatowego i wszystkich gmin, zakupiony został lekki samochód ratownictwa wodnego z wyposażeniem (wart blisko 152 tys zł) oraz podest ratowniczy. Już z końcem roku udało się również wykonać remont posadzki w garażu, co pochłonęło z budżetu komendy blisko 100 tys. zł. 
Więcej zdjęć z narady rocznej w PSP Rawa Mazowiecka można zobaczyć tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz

© Copyright 2017 eRawa.pl   Regulamin   |   Polityka prywatnosci