Żółtaczka typu A w rawskim przedszkolu. W placówce mającej wakacyjny dyżur póki co zachorowało jedno dziecko

erawaMiasto
komentarzy

W Przedszkolu nr 2 w Rawie Mazowieckiej wykryto jeden przypadek zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Wczoraj w budynku rozpoczęła się dezynfekcja. 

Żółtaczka typu A, czyli potocznie nazywana choroba „brudnych rąk” pojawiła się w jedynym dyżurującym w okresie wakacyjnym Przedszkolu nr 2. Póki co jest to pojedynczy przypadek zakażenia wśród dzieci uczęszczających do tej placówki. Niestety chłopiec, o którym mowa, zarażać mógł już wcześniej, jeszcze przed letnim przesunięciem, czyli w Przedszkolu nr 1, gdzie uczęszczał. 

Z informacji przekazanej w przedszkolu wynika, iż póki co mamy do czynienia z chorobą w obrębie rodziny. Jednak do zakażenia może dojść w bardzo prosty sposób. Najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia, wody, bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, czy też kontakty seksualne. Objawy natomiast pojawiają się dość późno, bo średnio po około miesiącu od zarażenia i przypominają te występujące podczas grypy, czyli gorączka, bóle głowy, a także brak apetytu, nudności i wymioty. 

W chwili obecnej w przedszkolu trwa dezynfekcja, rodzice otrzymali ulotkę informacyjną o WZW A, dzieci natomiast spotkały się z przedstawicielami rawskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy opowiadali im o wadze przestrzegania podstawowych zasad higieny. 
– Wczoraj przeprowadzona została dezynfekcja sali, w której przebywało dziecko, czynność ta została przeprowadzona przez specjalną firmę. Całość pryskana była płynem, który pozwala korzystać z pomieszczenia po 40 minutach od zakończenia pracy. Póki co jednak dzieci są przesunięte do innej sali. Teraz panie myją zabawki, sprzęt, wszystko jest dezynfekowane. Kolejne sale będziemy dezynfekować w piątek – mówi zastępca dyrektora Przedszkola nr 2 Anna Rosińska. 

Póki co rodzicom dzieci pozostaje jedynie czekać i obserwować pociechy, a także zwracać uwagę na dokładne mycie rąk przed posiłkiem czy po wyjściu z toalety, mycie warzyw i owoców. O dalszych decyzjach w sprawie ewentualnego przeniesienia dzieci do innego przedszkola na terenie miasta będziemy informować na bieżąco. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz

© Copyright 2017 eRawa.pl   Regulamin   |   Polityka prywatnosci