102. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Rawie. Większość wydarzeń wędruje do sieci

erawaMagazyn
komentarzy

Tegoroczne Święto Niepodległości, mimo tradycyjnego programu, zmienia formułę. W uroczystościach będziemy mogli uczestniczyć siedząc w domu. 

11 listopada odbędą się obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. O godz. 10 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Msza odbędzie się z zachowaniem wszelkich wytycznych dla wiernych w związku z pandemią koronawirusa.

11 listopada zostaną również złożone wiązanki okolicznościowe pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Pl. Piłsudskiego 5, pod tablicą pamiątkową Wincentego Witosa przy Pl. Wolności 1 oraz pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK na cmentarzu wojskowym.

Ze względu na dynamiczny wzrost zachorowań na covid-19 uroczystości w Miejskim Domu Kultury, które rozpoczną się o godz. 11.30  odbędą się w formie zdalnej, transmisja na żywo będzie zamieszczona na  kanale Youtube. Link  do transmisji zostanie opublikowany na stronie miasta www.rawamazowiecka.pl oraz na fb Urzędu Miasta.

Na początek zostanie odegrany Hymn Polski w ramach akcji Niepodległa do hymnu 2020. „Niepodległa do hymnu” to wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które jednoczy wszystkich Polaków w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny.

Następnie posłuchamy wystąpienia okolicznościowego dr. Marcina Broniarczyka „Ja teraz nie należę do partii, Ja należę do Narodu”.  Na zakończenie uroczystości zaprosimy Państwa na koncert pt. „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” – wielkie, patriotyczne widowisko.

Na scenie wystąpią: Aleksandra Wiwała, Agnieszka Gabrysiak, Ziemowit Wojtczak, Łukasz Gaj, Tomasz Raczkiewicz i Andrzej Kostrzewski. Solistom będzie towarzyszył chór oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury z Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.
 „Śpiewnik polski w Strasznym dworze” w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z opery „Straszny dwór” (m.in. „aria z kurantem” Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz innych polskich mistrzów. Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania. Wykonawcy występują w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, a scenografia nawiązuje do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej, na wpół rycerskiej. Wartości muzyczne opery są niezaprzeczalne, przywołują staropolski obyczaj, uczą miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizatorami uroczystości są: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Burmistrz Miasta i Gminy Biała Rawska oraz Wójtowie Gmin: Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów i Sadkowice.

Zachęcamy do oglądania transmisji z Miejskiego Domu Kultury.

Źródło: UM Rawa Mazowiecka

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz