Ruszyła trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Rawie Mazowieckiej. Pełnoletni mieszkańcy mogą składać swoje projekty. Etap przyjmowania wniosków zakończy się w poniedziałek 29 maja.
Po raz kolejny wzrosła kwota przeznaczona na realizację pomysłów mieszkańców Rawy. Podczas tegorocznej edycji w budżecie miasta na ten cel zapisano bowiem 200 tys. zł. Z tych środków będzie można zrealizować projekty mieszczące się w katalogu zadań własnych miasta, które muszą być realizowane na jego terenie.
– W tym roku szczególnie mile widziane są projekty związane z rewitalizacją, albowiem – 25% całej sumy przeznaczonej na budżet obywatelski powinno zostać wydatkowane na pomysły realizowane właśnie w obszarze rewitalizacji. W ubiegłym roku dużo wniosków wpłynęło z pomysłami na projekty miękkie, czyli koncerty, warsztaty, treningi, ale w głosowaniu nie cieszyły się tak dużą popularnością jak te tradycyjne, trwałe. Nie będziemy podpowiadać na jakie pomysły czekamy, ale jesteśmy pewni, że każdy mieszkaniec ma swoje spostrzeżenia, którymi zechce się podzielić – mówi Zbigniew Karpiński, doradca burmistrza Rawy Mazowieckiej.
Tegoroczny budżet obywatelski zostanie zrealizowany opierając się na dotychczasowym regulaminie.
– Należy przypuszczać, że w tym roku, nauczeni doświadczeniem z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego, Zespół Opiniujący podejdzie bardziej formalnie do projektów, muszą więc być one bardziej dopracowane i spełniające wymagania. Chcemy, by mieszkańcy bardziej doprecyzowali swoje projekty, my nie będziemy ich pomysłów modyfikować – mówi Zbigniew Karpiński, doradca burmistrza Rawy Mazowieckiej.
Nabór projektów potrwa do 29 maja, po czym zostaną one poddane formalnej weryfikacji przez Zespół Opiniujący składający się z przedstawicieli Rady Miasta, Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta i przedstawicieli Urzędu Miasta. Zgodnie z harmonogramem głosowanie na pozytywnie zweryfikowane projekty odbędzie się na początku lipca. Zwycięskie pomysły zrealizowane zostaną w drugiej połowie bieżącego roku.
Jak zapewniają przedstawiciele ratusza, w razie wątpliwości warto nie tylko zapoznać się ze szczegółowym regulaminem zamieszczonym na łamach strony internetowej Miasta w zakładce Budżet Obywatelski, ale także przyjść i porozmawiać. Zapytania przyjmować będzie Biuro Podawcze, które przekaże je odpowiedniemu referatowi urzędu. Wątpliwości można kierować także telefonicznie: 46 814 47 11, 46 814 37 31 lub mailowo: [email protected].
Projekty można składać w Biurze Podawczym do poniedziałku 29 maja, do godz.16:00 – budynek główny Urzędu Miasta, tylko na specjalnych formularzach (do pobrania ze strony internetowej lub w Urzędzie Miasta). Osoby, które posiadają bezpieczny podpis mogą składać projekty drogą elektroniczną przez platformę – epuap.