73 wnioski związane z konsultacjami Lokalnego Programu Rewitalizacji wpłynęły do Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej. Po przeanalizowaniu postulatów okazało się, że aż 68 z nich dotyczyło pomysłu związanego z odbudową rawskiego zamku.
Wynik konsultacji to ewidentnie mocne zaznaczenie aktywności osób, które swoje działania koordynowały przez społecznościowe portale. Aż 68 z 73 złożonych w konsultacjach wniosków dotyczyło odbudowy rawskiego zamku. Jak informują przedstawiciele ratusza, wszystkie zgromadzone formularze zostały przekazane ekspertom, którzy zajmują się opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta.
– Patrząc na te wnioski musimy pamiętać, że pozyskane pieniądze mają być przekazane na rozwiązanie problemów społecznych – dodaje wiceburmistrz Rawy Mazowieckiej Marek Pastusiak.
Do pomysłów rawian dotyczących rawskiego zamku podczas spotkania z mediami odniósł się także nowy szef rawskiego muzeum. Jak podkreśla, idea jest bardzo dobra, jednak problemem na pewno będą pieniądze.
– Rewitalizacja rawskiego zamku to jest bardzo dobry pomysł. Gdybyśmy mieli na początek 50 mln złotych, albo więcej to oczywiście moglibyśmy to zrobić, nie byłoby żadnego problemu. Sama koncepcja architektoniczna odbudowy zamku to są kwoty ogromne. (…) Myślę, że stopniowo będzie można opracować taką koncepcję pukając do różnych drzwi, do instytucji centralnych, sponsorów. Na dzień dzisiejszy dla nas priorytetem jest rewitalizacja obiektu głównej siedziby muzeum, chcielibyśmy przeprowadzić tam prace konserwatorskie, remontowe – tłumaczy Marcin Broniarczyk zarządca Muzeum Ziemi Rawskiej.
Plan odnowienia budynku muzeum ma dotyczyć między innymi dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, co na pewno otworzyłoby nowe możliwości korzystania z kulturalnej placówki.
Pozostałe, pojedyncze wnioski, które wpłynęły do Urzędu Miasta również zostaną przeanalizowane przez zespół zajmujący się Programem Rewitalizacji dla Rawy Mazowieckiej. Pozostałe formularze dotyczyły: Rewitalizacji zespołu zabytkowego kościoła p.w. NP. NMP i kolegium jezuickiego w Rawie Mazowieckiej, budowy pomnika-ławeczki oraz organizacji stałej wystawy wspominającej Jana Chryzostoma Paska, objęcia obszaru stacji kolei wąskotorowej program rewitalizacji, oznaczenia dawnych murów i bram miejskich wraz z budową pomnika Siemowita V Rawskiego oraz poszerzenia obszaru rewitalizacji o kolejne tereny między innymi o szpital Św. Ducha, rejon ulic Polnej, Konstytucji 3 Maja, Mickiewicza i Krakowskiej. Wnioskodawcy zwracali uwagę także na dywersyfikację prowadzonych działań i położenie większego nacisku na tzw. działania „miękkie”.