Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. W tym czasie w niedzielę wybierzemy naszych samorządowych przedstawicieli. Rawianie będą decydować o obsadzeniu fotela burmistrza miasta oraz powierzeniu mandatów radnych rady miasta, powiatu oraz województwa. Poszczególne karty oraz broszury do głosowania będą różniły się kolorem.
Dwie karty do głosowania oraz dwie wyborcze broszury otrzymają w niedzielę mieszkańcy Rawy Mazowieckiej. Odpowiednio będzie to karta biała, na której wybierzemy radnych lokalnej rady miasta, karta żółta przedstawiająca kandydatów do rady powiatu, niebieska decydująca o wyborach do sejmiku województwa oraz różowa, gdzie wskażemy swojego faworyta w wyścigu o fotel burmistrza.
Aby oddany głos był ważny trzeba postawić wyraźny znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. Osoby nadzorujące wybory zwracają uwagę, by skupić się na tym elemencie głosowania. Nasz głos oddany poprzez postawienie innego symbolu lub zamazanie kratki nie będzie ważny.
W Rawie Mazowieckiej łącznie wybierzemy 15 radnych, na tyle też okręgów wyborczych zostanie podzielone miasto. W wyborach do pozostałych rad: powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego wybory są wielomandatowe i proporcjonalne. Swój okręg można odszukać w tym dokumencie – kliknij (pdf). Warto także odszukać swój obwód głosowania, a więc miejsce gdzie fizycznie udamy się do urn – kliknij tutaj.
Cisza wyborcza
Tuż przed samym głosowaniem oraz w jego trakcie w całym kraju ogłoszona zostanie cisza wyborcza. Potrwa ona od północy w piątek, aż do godziny 21:00 w niedzielę, jeżeli żadna z komisji wyborczych nie przedłuży głosowania. W trakcie ciszy nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i listy. Ciszę zakłóca każdy element agitacji wyborczej prowadzony w trakcie jej trwania, dlatego też np. wyborcze banery zawieszane wcześniej nie muszą być demontowane. W trakcie trwania ciszy nie mogą jednak poruszać się auta oklejone plakatami wyborczymi.
Cisza wyborcza działa również w Internecie. Materiały dostępne on-line mogą pozostać na czas wyborów, jednak nie można w nich dokonywać żadnych zmian. Sytuacja dotyczy także portali społecznościowych i związanych z nimi funkcjonalnościami. Udostępnienie zdjęcia, napisanie komentarza, czy danie popularnego „lajka” również może być złamaniem ciszy wyborczej.