Jeszcze 378 policjantów zostanie wcielonych w tym roku do służby. Każdy kto chce zostać policjantem, musi liczyć się z nowymi zasadami dotyczącymi emerytury. Pierwsze przyjęcia funkcjonariuszy na nowych zasadach miały miejsce we wtorek (15.01.) w garnizonie łódzkim. Do służby wcielono 16 kobiet i 48 mężczyzn, którzy przeszli przez rekrutacyjne sito. Jest to pierwsza grupa policjantów, którzy prawa emerytalne nabiorą po 55 roku życia i 25 latach służby.
Każdy nowo przyjęty funkcjonariusz musi liczyć się ze zmianami, które obowiązują od nowego roku w Policji. Czas pracy, obecnie rekrutowanych policjantów, został wydłużony i nabędą oni prawa do emerytury po ukończeniu 55 roku życia i odbyciu 25 lat służby. Wprowadzone zmiany mają na celu wydłużenie okresu aktywności zawodowej mundurowych.
Idąc w ślady nowych funkcjonariuszy trzeba wiedzieć czego się spodziewać. Najpierw świeżych policjantów czeka półroczny kurs podstawowy w jednym z ośrodków szkoleniowych w kraju, po którym trafią do różnych jednostek policji. Podczas takiego szkolenia nie są pozbawieni środków do życia. W trakcie kursu zarabiają około 1600 zł na rękę.
Po ukończeniu szkolenia i wcieleniu do służby przygotowawczej na okres 3 lat, policjant może liczyć na podwyżkę w wysokości około 700 zł na rękę. Dopiero po kilku latach stażu można spodziewać się kolejnego wzrostu pensji. Przykładowo, dzielnicowy w stopniu sierż. sztabowego po 10 latach służby może liczyć na 2900 złotych na rękę.
Gdy policjant ukończy 55 rok życia i wypracuje na służbie 25 lat, nabywa prawa emerytalne. Po przepracowaniu tego okresu jego emerytura ma wynosić 60% podstawy jej wymiaru. Natomiast ci pracowici, którzy w Policji spędzą więcej lat, mogą liczyć na maksymalną stawkę w wysokości 75% pensji.
Aby jednak móc znaleźć się w szeregach Policji i skorzystać z oferowanych dóbr, trzeba pozytywnie przejść przez kilkuetapowy proces rekrutacyjny. Najpierw należy spełnić kilka podstawowych warunków, czyli być obywatelem Polski, mieć co najmniej wykształcenie średnie i nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu, również za przestępstwo skarbowe.
Spełniając te warunki można przystąpić kolejno do rozmowy kwalifikacyjnej i testów obejmujących wiedzę ogólną, sprawność fizyczną, a także psychologiczną. Pozytywny wynik uzyskany na tym etapie przybliża kandydata do celu, ale wcześniej czeka go jeszcze tak zwany wywiad zorganizowany, podczas którego sprawdzana jest chociażby jego motywacja do podjęcia takiej pracy.
Ostatnim punktem rekrutacji jest badanie przed komisją lekarską, oceniającą jego sprawność psychiczną i fizyczną do służby w formacjach uzbrojonych.
Po przebyciu takiej ścieżki, potencjalnego policjanta czeka jeszcze 25 lat służby i wtedy dopiero będzie mógł odejść na upragnioną emeryturę.