Kompostownia warta 8 mln zł. Taką inwestycję zakończył ZGO Aquarium w Pukininie pod Rawą Mazowiecką…

erawaPowiat
komentarzy

8 milionów złotych pochłonęło wybudowanie nowej kompostowni odpadów na terenie Zakładu ZGO Pukinin pod Rawą Mazowiecką. Uruchomienie nowego rozwiązania ma zmodernizować proces kompostowania odpadów. Jak zapowiadają przedstawiciele zakładu, nowoczesne rozwiązania nie będą wiązały się z żadnymi uciążliwościami dla mieszkańców najbliższej okolicy.

Rozbudowa Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych pozwoli wdrożyć nowe procedury kompostowania odpadów. Do tej pory odpady kompostowane były w procesie jednostopniowym w pryzmach. Wprowadzenie dwustopniowej procedury pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze ekologiczne efekty.

Po modernizacji posegregowane odpady trafią do 4 zamkniętych tuneli tzw. bioreaktorów. To w tej konstrukcji nastąpi unieszkodliwienie odpadu pod względem sanitarno-epidemiologicznym. Wykorzystanie zamkniętych bioreaktorów pozwoli zintensyfikować proces oraz, co najważniejsze, dla mieszkańców okolicy, ograniczyć nieprzyjemne zapachy. Nowoczesne rozwiązanie znacząco skróci także sam proces kompostowania oraz znacznie zmniejszy masę odpadów. Po stabilizacji w bioreaktorach jest to objętościowa zmiana na poziomie od 15 do nawet 25%.
Po etapie stabilizacji odpady z reaktorów zostaną usypane w pryzmę na placu dojrzewania. Wtedy to ich objętość zmniejszy się o kolejne 10%. Finalnie z odpadów można uzyskać ziemię lub nawóz.

Zaproponowane rozwiązanie jest efektywne, ale i bezpieczne. Zamknięcie procesu w specjalnych tunelach uniemożliwi dostęp do odpadów np. ptaków i gryzoni, co wpłynie na ograniczenie zagrożenia sanitarnego. Wraz z budową kompostowni zakład zadbał także o organizację całej infrastruktury towarzyszącej. Jest to ważne chociażby w kontekście zagospodarowania wód deszczowych, czy roztopowych, co nie pozwoli na zanieczyszczenie gruntu niebezpiecznymi substancjami.

Rocznie przez kompostownie może przejść nawet do 45 ton opadów. Inwestycja łącznie pochłonęła 8 mln złotych, blisko 5,5 mln pochodziło z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz