Rewitalizacja Rawy – zakończenie ważnego etapu. Słów kilka od burmistrza Dariusza Misztala

erawaMiasto
komentarzy

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy,

przed kilkoma dniami zakończył się dla nas bardzo ważny etap w procesie rewitalizacji. Kluczowy projekt inwestycyjny znalazł się na liście projektów z dofinansowaniem ze środków unijnych. Konkurencja była ogromna, a wymagania wysokie. Przeszliśmy trudną weryfikację pomyślnie. Środki unijne w wysokości 15,6 miliona zostały przyznane Rawie Mazowieckiej, a nasz projekt rewitalizacyjny zajął trzecie miejsce wśród kilkudziesięciu zgłoszonych. Uzyskaliśmy pełne dofinansowanie z oceną 85% przyznanych punktów.

Drodzy Rawianie – pragnę Wam serdecznie podziękować za ostatnie trzy lata wspólnej ciężkiej pracy, za Waszą cierpliwość, zrozumienie i zaangażowanie w tworzenie po pierwsze – rawskiego programu rewitalizacji, po drugie – pracy nad listą projektów, a następnie – za udział w przygotowaniu ostatecznej formy projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Był to czas niezwykle intensywnych działań. Uczyliśmy się od nowa, i razem z Państwem, rozumienia idei rewitalizacji, diagnozowania problemów, kreowania rozwiązań i weryfikowania priorytetów. Do takiego podejścia obligowały nas nowe zasady, które zaczęły stopniowo pojawiać się od końca 2014 r. Chodzi m.in. o Regionalny Program Operacyjny WŁ, wytyczne Ministra Rozwoju w zakresie rewitalizacji oraz procedury Urzędu Marszałkowskiego dotyczące weryfikacji programów rewitalizacji. W skrócie – odeszliśmy od „starej” rewitalizacji, kojarzonej do niedawna wyłącznie jako remont zniszczonych, zabytkowych obiektów.

Obecnie, oprócz poprzedniego jedynie technicznego aspektu, bierzemy pod uwagę kwestie społeczne, środowiskowe i gospodarcze. W aktualnie obowiązującym podejściu do rewitalizacji, niezwykle istotna jest realizacja projektów przez inne podmioty, m.in. stowarzyszenia, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców, kościoły i związki wyznaniowe, instytucje publiczne. To jest właśnie sedno „nowej” rewitalizacji – kompleksowość obszarów działań oraz duża ilość inicjatorów i autorów tych działań. Urząd Miasta również opracowuje swoje projekty i ma dodatkowo niezmiernie ważną rolę, koordynatora całości procesu.

fot. Plac Piłsudskiego

Ze względu na nowe uwarunkowania, oczywistym było, że pierwotne pomysły rewitalizacyjne – te sprzed ponad 3 lat – musiały zostać ponownie przemyślane, a lista i zakres zadań starannie przeanalizowany i zderzony z szeregiem kryteriów, zawartych we wspomnianych wcześniej dokumentach. Znając wagę podejmowanych decyzji, korzystaliśmy również ze wsparcia innych, wysokiej klasy ekspertów, dzięki którym główny projekt inwestycyjny został przygotowany rzetelnie, merytorycznie i spełnił wysokie wymagania regulaminu konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Nie wszystkie jednak pomysły mogły wziąć udział w konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski. VI Oś Priorytetowa, tzw. rewitalizacyjna, niestety, nie przewidywała funduszy dla budowy budynku od podstaw, a takie właśnie zadania zawierała lista projektów z początku 2014 r. (budynek wielofunkcyjny oraz budynek na potrzeby WTZ i świetlicy środowiskowej). W przypadku projektu dotyczącego Przedszkola nr 1, ze względu na brak możliwości spełnienia kryteriów konkursu z zakresu edukacji, byliśmy zmuszeni poszukać innych źródeł finansowania, z bardzo dobrym skutkiem. Następny problem to fakt, że w konkursie, w którym brało udział Miasto, obowiązywał limit na tzw. komponent kulturalny (2 mln euro). Nie wchodziła więc w grę, realizacja jednego wspólnego projektu w partnerstwie z parafią pw. NP NMP. Na takim rozwiązaniu straciłoby i Miasto, i parafia. Dlatego też, Parafia NP NMP aplikowała z sukcesem (prawie 15 mln zł dotacji) w innym konkursie.

Dzielę się z Państwem tym skrawkiem „kuchni” naszych codziennych prac, trudnych decyzji i dylematów po to, żeby mieli Państwo pewność, że staramy się wybrać najlepsze z możliwych i realnych rozwiązań. Jednocześnie pragnę podkreślić, że inne, niezbędne inwestycje zaplanowane w naszym mieście, będą realizowane równolegle do procesu rewitalizacji.

Pamiętajmy także, że nasz program rewitalizacji zawiera listę projektów uzupełniających, gdzie ze względu na kategorie prac, może wpisywać się wiele potrzebnych dla rawian inicjatyw, odnoszących się do różnych sfer funkcjonowania miasta. Myślę choćby o renowacji wieży strażackiej, termomodernizacji budynków, projektach edukacyjnych, kulturalnych i zdrowotnych. Liczę, że wiele podmiotów będzie stopniowo włączało się w proces rewitalizacji. Zachęcaliśmy Państwa do podejmowania tego wyzwania, organizując przedmiotowe konsultacje.

Drodzy Mieszkańcy, razem otworzyliśmy nowy etap rozwoju naszego miasta Rawy Mazowieckiej. Zmieniamy wspólnie oblicze miejsca, w którym mieszkamy. Jest to proces już z powodzeniem rozpoczęty i obliczony na wiele następnych lat. Chciałbym, żeby byli Państwo aktywnymi uczestnikami i współautorami tych zmian. Wiem, że zdarzały się różnice zdań, lecz dzięki temu mogliśmy wypracować doskonalsze rozwiązania, służące przede wszystkim mieszkańcom. Wiem też, że tak skomplikowane działania nie będą łatwe i że przed nami nowe wyzwania, być może trudniejsze niż dotychczas. Tym bardziej doceniam współpracę z Państwem i dziękuję za ostatnie lata rozmów, zgłaszanych pomysłów i nowych rozwiązań. Wierzę, że wspólny wysiłek może przynieść jedynie pozytywny efekt, i w przyszłości z dumą będziemy mogli przekazać piękne miasto naszemu następnemu pokoleniu.

Dariusz Misztal – burmistrz Rawy Mazowieckiej

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz