400 tysięcy złotych na remont Zamku Książąt Mazowieckich. Stan zamkowej baszty ma się poprawić jeszcze w tym roku.

erawaKultura
komentarzy

Trwa poszukiwanie wykonawcy, który podejmie się prac na baszcie rawskiego zamku. Gotowy projekt na realizację czeka od zeszłego roku. 

Tę inwestycję planowano w Rawie Mazowieckiej od dłuższego czasu. Wielokrotnie nawet sami rawianie alarmowali o tym, że stan zabytku znacznie się pogarsza. Jednak na remont dotychczas nie było odpowiednich środków. W tegorocznym budżecie miasta na realizację zadania zaplanowano 400 tysięcy złotych. I choć projekt jest już gotowy, pieniądze również czekają, ratusz wciąż szuka wykonawcy. 
– Pierwszy przetarg unieważniliśmy, ponieważ nie zgłosiła się do nas żadna firma. Teraz, zgodnie z przepisami, mamy dwie drogi, albo ogłosić kolejny przetarg, albo w drodze zapytania wyłonić wykonawcę –  mówi Paweł Piątkiewicz, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Integracji Europejskiej.

Remont obejmować ma nie tylko zabezpieczenie drewnianej konstrukcji na zamku oraz baszcie, ale dużo szerszy zakres prac. 
–  Ta zabytkowa substancja będzie zabezpieczona tak, aby służyła następnym pokoleniom. Mówimy tu również o wymianie instalacji elektrycznej wewnątrz, bo jest przestarzała i się psuje, oraz o zabezpieczeniu murów obwodowych. Natomiast w dalszej perspektywie zobaczymy – wymienia Marcin Broniarczyk, zarządca MZR. 

Inwestycja na zamku powinna zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku, a tymczasem zapraszamy Was do innej części muzeum, do siedziby przy ul. Łowickiej. Aktualnie można tam zobaczyć wystawę czasową „Nadzieje i rozczarowania. Epoka Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego. Rzecz o polskich dążeniach niepodległościowych”.
 – Jak wiadomo, w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Dlatego prawie każda z naszych wystaw będzie związana tematycznie z tą doniosłą rocznicą. Jako pierwszy wybraliśmy okres napoleoński – dodaje Marcin Broniarczyk.

Wystawa składa się z licznych eksponatów, takich jak: broń, czy mundury. Nie zabrakło także ceramiki, grafik i pamiątek z czasów napoleońskich. Ekspozycję można oglądać do połowy września. Zapraszamy!

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz