Rawska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna potwierdza – jeden przypadek zachorowania na odrę został potwierdzony, drugi wciąż jest weryfikowany. Obydwie kobiety pracowały w sortowni jabłek na terenie naszego powiatu.
Kobieta, u której stwierdzono odrę, to 27-letnia Ukrainka. Kobieta od 14 dni przebywała w Polsce. Do rawskiego szpitala trafiła w nocy z piątku na sobotę (15-16.02). Stamtąd została przewieziona do Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi. Wyniki badań są jednoznaczne, kobieta zachorowała na odrę.
Wczoraj (19.02) do szpitala zakaźnego w Łodzi przetransportowana została także druga kobieta, która wciąż jest badana.
– Bazujemy na informacji potwierdzonej. Póki co są to tylko podejrzenia, muszę mieć potwierdzenia ze szpitala, wydanie na podstawie badań serologicznych i badań klinicznych – mówi Krzysztof Jasiński, dyrektor PSSE w Rawie Mazowieckiej.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna objęła nadzorem osoby z bezpośredniego otoczenia chorej, czyli łącznie 51 pracowników wspomnianej sortowni owoców. Każdy kto nie potrafił udokumentować szczepienia przeciw odrze został doszczepiony.
Podajemy jak wyglądają objawy odry:
Odra rozpoczyna się wystąpieniem nietypowych objawów: wysoka temperatura, kaszel, katar, co zazwyczaj jest mylnie rozpoznawane jako przeziębienie. Przy końcu tego okresu (na 2-3 dni przed wysypką) u 80% chorych na przekrwionej błonie śluzowej policzków pojawiają się 1-2 mm białawe plamki Koplika, które bledną po wystąpieniu wysypki. Przeważnie 14 dnia od zakażenia (3-4 dzień choroby) pojawia się uogólniona plamisto-grudkowa wysypka na skórze twarzy i szyi (nie pęcherzykowa), która stopniowo rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Wysypka ustępuje po 5-6 dniach w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła. Po wysypce pozostają przebarwienia, może wystąpić złuszczenie naskórka.
Więcej znajdziecie na oficjalnej stronie rawskiego sanepidu.