W czerwcu minęło pół roku od wprowadzenia obowiązku realizowania przez apteki e-recepty – cyfrowej wersji dotychczasowej papierowej recepty. W Łódzkiem do końca czerwca otrzymało je 14 609 pacjentów. Pierwsze e-recepty wystawiono także w Rawie Mazowieckiej i okolicach: Poradnia POZ Eskulap w Białej Rawskiej, Poradnia POZ w Cielądzu, Poradnia POZ W. Szymańskiego.
Głównym celem wprowadzenia cyfrowej recepty jest ułatwienie procesu realizacji, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów, a także ograniczenie błędów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych dokumentów.
– Prowadząc działania związane z projektem e-zdrowie, dokładamy starań, aby uwzględniały one perspektywę kluczowych interesariuszy. Projektujemy e-usługi z dużą starannością
i dbając o to, aby podążały w kierunku oczekiwanym przez personel medyczny i pacjentów. Jak pokazało czerwcowe badanie „E-Polacy. Co robimy w Internecie?” w grupie zawodowej lekarze zdefiniowano 7 postulatów, z których aż 4 są zbieżne z tym, co jako Ministerstwo Zdrowia już realizujemy – e-recepta i portal z informacjami dla pacjentów albo nad czym intensywnie pracujemy – e-skierowanie, będące w pilotażu i elektroniczna dokumentacja medyczna – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.
Do końca czerwca ponad 6.000 lekarzy z ponad 1.100 placówek leczniczych wystawiło blisko 2 mln 400 tys. e-recept. E-recepty otrzymało ponad 480 tys. pacjentów. W Łódzkiem e-recepty wystawia 160 lekarzy w 60 placówkach medycznych.
Zwiększyła się także dynamika ich wystawiania – z 2,6 tys. dziennie w styczniu do ponad 50 tys. na początku lipca. Liczby te stale rosną, bo każdego dnia do platformy e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty, a lekarze, którzy korzystają z e-recepty potwierdzają, że ich wystawianie jest prostsze i krótsze niż tej tradycyjnej, a to przekłada się na oszczędność czasu i wygodę zarówno ich, jak i pacjentów. Rekordowym miesiącem jest czerwiec z prawie 400 nowymi podmiotami, które uzyskały formalną gotowość do wystawiania e-recept.
Przypominamy pacjentom, że e-receptę można zrealizować w KAŻDEJ aptece na terenie całej Polski. Recepta elektroniczna jest wygodna: leki można kupować bez konieczności odpisu w kilku aptekach; jest poprawnie wypisana; nie można jej zgubić. Pacjent może ją dostać w formie SMS-a lub papierowego wydruku.
E-recepta będzie obowiązkowa dla wszystkich lekarzy od 1 stycznia 2020 roku.
Szkolenia dla personelu
Ważnym aspektem jest, aby środowisko medyczne miało wiedzę, że wdrażane stopniowo e-usługi są częścią większego systemu, dzięki któremu sektor ochrony zdrowia w Polsce wyraźnie poprawi swoją konkurencyjność, a lekarze staną się beneficjentami tych zmian.
Działania te mają na celu edukację personelu medycznego na temat e-usług: e-recepta, e-skierowanie i bezpłatna aplikacja Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl, które to usługi wprowadzają lepszą jakość do systemu ochrony zdrowia. Są wygodne, bezpieczne i poprawiają komfort pracy, mogą mieć również pozytywny wpływ na profilaktykę i proces leczenia.
W Rawie Mazowieckiej zapraszamy lekarzy, pielęgniarki i położne na szkolenie 6.08.2019 r. o godz. 14:00 do Starostwa Powiatowego, ul. Pl. Wolności 1 w Rawie Mazowieckiej.
– Chcemy, aby każdy pracownik medyczny otrzymał kompleksowy pakiet informacji. Działania komunikacyjne pozwolą lepiej zrozumieć istotę zmian technologicznych i oswoją z nową rzeczywistość. Poznanie korzyści, jakie daje e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta, pozwoli dostrzec potencjał cyfrowych usług i świadomie zacząć ich używać w codziennej pracy z pacjentem – dodaje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Źródło: ŁOW NFZ.