Już za kilka tygodni w SPZOZ w Rawie otwarta zostanie Poradnia Okulistyczna dla dorosłych i dzieci. Wraz z uruchomionym tego lata Oddziałem Okulistycznym Chirurgii Jednego Dnia, pacjenci z powiatu rawskiego zyskują kompleksową opiekę okulistyczną na miejscu. Leczyć się będzie tutaj m.in. jaskrę i zaćmę, czyli jedne z najczęściej występujących schorzeń oczu w Polsce.
Pacjenci trafiać będą najpierw do specjalistów w poradni, którzy zdiagnozują problem i zastosują odpowiednie leczenie. Jeśli choroba wymagać będzie interwencji chirurgicznej, wyznaczą jak najszybszy termin zabiegu na oddziale chirurgii jednego dnia. Chirurgia jednego dnia to forma leczenia, która pozwala na wykonanie zabiegów chirurgicznych bez konieczności długiego pobytu w szpitalu. Pacjent jest przyjęty na oddział, ma wykonany zabieg i wychodzi do domu tego samego dnia lub najpóźniej następnego. Chirurgia jednego dnia ma wiele korzyści dla pacjenta, takich jak szybsza rehabilitacja, mniejsze ryzyko powikłań, mniejszy stres i niższe koszty.
Lekarze z rawskiego szpitala będą m.in. usuwać zaćmę, leczyć jaskrę, wykonywać blefaroplastykę, czyli korektę powiek, leczyć schorzenia siatkówki, wykonywać drobne zabiegi okulistyczne takie, jak usunięcie kępek żółtych, gradówki, skrzydlika. Ponadto w poradni będzie można wykonać m.in. badanie wzroku, badanie dna oka, badanie pola widzenia, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie przedniego odcinka oka, USG i UBM gałek ocznych (UBM gałek ocznych to badanie ultradźwiękowe, które służy do obrazowania i diagnostyki przedniego odcinka gałki ocznej, czyli rogówki), ale również dokonać płukania dróg łzowych czy dobrać szkła okularowe.
— Udało się w krótkim czasie zebrać doskonałą kadrę medyczną, co dziś jest rzeczą niełatwą – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szpitala. – Ponadto nasze gabinety okulistyczne i sale zabiegowe wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt, a personel medyczny wyszkolony w najnowszych procedurach i technikach. Dbamy o to, aby każdy pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas całego procesu leczenia. Zapraszamy, mamy krótkie terminy leczenia.
Kontakt i rejestracja do poradni okulistycznej pod nr tel. 729 059 525
Najczęstszymi chorobami okulistycznymi w Polsce są:
— Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność – zaburzenia ostrości wzroku. Występują u ponad połowy dorosłych Polaków, koryguje się je najczęściej za pomocą okularów, soczewek kontaktowych.
— Zaćma – zmętnienie soczewki oka, które obniża ostrość widzenia i utrudnia odbiór barw. Zaćma dotyka ponad 800 tysięcy Polaków, głównie osób powyżej 60 roku życia. Częściej występuje u kobiet, może być leczona operacyjnie.
— Jaskra – choroba oczu, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty funkcji widzenia. Jaskra dotyka ponad 450 tysięcy Polaków, z tendencją wzrostową u osób w podeszłym wieku, częściej u kobiet. Jaskra jest drugą po zaćmie przyczyną ślepoty na świecie. Najczęściej rozwija się powoli i bezobjawowo, dlatego ważne jest regularne badanie wzroku i kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego.
— Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – choroba siatkówki oka, która prowadzi do pogorszenia widzenia centralnego, zniekształcenia obrazu i utraty zdolności do czytania, pisania i rozpoznawania twarzy. AMD dotyka aż 1,9 miliona Polaków, w tym ponad 130 tysięcy na postać wysiękową prowadzącą do utraty wzroku. AMD jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 50 roku życia w krajach rozwiniętych. Czynnikami ryzyka rozwoju AMD są: nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu oraz otyłość.
— Retinopatia cukrzycowa – choroba siatkówki oka spowodowana przewlekłą hiperglikemią. Retinopatia cukrzycowa występuje po 20 latach trwania cukrzycy u 90% diabetyków z cukrzycą typu 1 i ponad 60% z cukrzycą typu 2. Retinopatia cukrzycowa jest główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia.