Wrócił COVID, rośnie liczba chorych. Szpital w Rawie wprowadza obostrzenia

erawaMiasto
komentarzy

Szpital św. Ducha wprowadził krótsze odwiedziny chorych oraz obowiązkowe maseczki na terenie szpitala – to efekt wzrostu zachorowalności na COVID 19 w całej Polsce, ale także w Rawie Mazowieckiej. Na razie szpital nie decyduje się na większe obostrzenia, ale dyrekcja medyczna bacznie przygląda się sytuacji i jeśli zajdzie taka potrzeba będzie reagować.

Aktualnie liczba rejestrowanych dziennie chorych na COVID w całym województwie oscyluje około setki. W całym kraju powyżej 2 tysięcy.

Obecnie na każdym oddziale rawskiego szpitala znajdują się chorzy na Covid 19. Trafiają tu np. na planowe zabiegi, ale w trakcie ich hospitalizacji pojawiają się objawy, po czym testy wykazują obecność koronawirusa.
– Tacy chorzy są natychmiast odizolowywani, a także wprowadziliśmy zasadę, że odwiedzać ich może tylko jedna osoba, oczywiście odpowiednio zabezpieczona – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Szpitala św. Ducha.

Na razie sytuacja daleka jest od wskaźników epidemii,  przypomina zasięgiem coroczne zachorowania na grypę. Niemniej na terenie szpitala zostaje zachowana ostrożność.

Kraken to nowy podwariant koronawirusa, który wykazuje wysoką zaraźliwość, ale łagodny przebieg choroby. Najczęstsze objawy krakena nie są różne od zakażeń na inne warianty koronawirusa.

Wśród objawów można zaobserwować:
* gorączka lub dreszcze
* kaszel
* duszność lub trudności w oddychaniu
* zmęczenie
* bóle mięśni lub ciała
* ból głowy
* utrata lub zmiana węchu lub smaku
* biegunka
* nudności i wymioty
* utrata apetytu
* ból gardła
* katar i zatkanie nosa.

Jeśli pojawia się jakiekolwiek z tych objawów, lekarze zalecają wykonać test na obecność koronawirusa i izolować się do czasu otrzymania wyniku. Jak podkreślają specjaliści, nadal najlepszą ochroną przed koronawirusem jest szczepionka oraz ścisłe stosowanie podstawowych zasad higieny: częste mycie i dezynfekowanie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu i kaszlu, unikanie skupisk ludzkich. Te zasady doskonale sprawdzają się w ograniczeniach rozprzestrzeniania się pozostałych chorób zakaźnych, typowych dla okresu jesienno – zimowego: grypy czy przeziębienia.
– Czekamy na informacje o szczepionkach, które mają być dostępne  dla pacjentów po 6 grudnia. Oczywiście będziemy prowadzić bezpłatne szczepienia na terenie przychodni dla wszystkich chętnych. Niestety z naszych obserwacji wynika, że liczba osób zdecydowanych na przyjęcie szczepionki jest niewielka – mówi dyrektor Małgorzata Leszczyńska.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz