Profilaktyka daje efekty. 265 kobiet wzięło udział w programie uruchomionym z okazji Dnia Matki

erawaPowiat
komentarzy

19 kobiet po bezpłatnych badaniach profilaktycznych w rawskim SPZOZ skierowano na specjalistyczne konsultacje. To efekt „Białej Niedzieli”. 

Ostatnia „Biała Niedziela” w rawskim szpitalu skierowana była do kobiet. W trakcie jej trwania może było wykonać bezpłatne badania w kierunku raka jajnika. Z oferty skorzystała liczna grupa pań.
— Bardzo się cieszymy, że nasz program został tak pozytywnie odebrany przez mieszkanki naszego regionu, my ze swej strony ułatwiliśmy maksymalnie dostęp do badań, wystarczył w zasadzie jeden telefon, żeby się zapisać – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SPZOZ w Rawie – Z zebranych danych widać wyraźnie, że świadomość profilaktyki przychodzi z wiekiem. Zdecydowana większość przebadanych, były to pacjentki w wieku 35 plus. Zaledwie 25 pań miało mniej niż 30 lat. 

Tymczasem w przypadku nowotworu jajnika profilaktyka jest absolutnie kluczowa i to wykonywana jak najwcześniej zwłaszcza, jeśli pacjentki skarżą się na: 
– Uczucie pełności czy wzdęcia 
– Powtarzające się niestrawności
– Bóle w okolicy miednicy i brzucha
– Częste parcie na pęcherz lub – odwrotnie – zaburzenia oddawania moczu
– Nieregularne miesiączki
– Zwiększenie obwodu brzucha
– Ogólne zmęczenie.

Dlaczego? Rak jajnika to „cichy zabójca”, we wczesnej fazie nie daje typowych objawów, a takie jak niestrawność czy wzdęcia, lekceważone są jako niegroźne problemy gastryczne. W Polsce diagnozuje się więc coraz więcej, około 4 tysiące rocznie, nowych przypadków raka jajnika, jajowodu i otrzewnej, z czego najwięcej przypadków dotyczy właśnie raka jajnika. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych wśród Polek, głównie dotykający kobiety po 50. roku życia, choć zdarza się również u młodszych osób. 

Na rawskie badania najwięcej, bo blisko 200, zgłosiło się kobiet urodzonych między 1959 a 1979 rokiem – co potwierdza, że świadomość zagrożenia w tej grupie wiekowej jest wysoka. Ogółem, po badaniach, do konsultacji specjalistycznych skierowano 19 pacjentek, ponieważ wyniki wskazują nieprawidłowości, które powinny być rozstrzygnięte przez lekarzy – większość skorzysta z pomocy lekarzy specjalistów na miejscu, w SPZOZ.

Przeprowadzenie akcji „Biała Niedziela”  było możliwe dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz