Szykujcie pomysły. Już niebawem rusza Rawski Budżet Obywatelski na 2025 rok!

erawaMiasto
komentarzy

Od 27 września można składać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka. Do wydania jest 200 tysięcy złotych. 

Kolejny Budżet Obywatelski i mamy nadzieję, nowe, niesamowite pomysły mieszkańców naszego miasta. W Rawie Mazowieckiej rozpoczęły się przygotowania i kampania promocyjna tego partycypacyjnego rozwiązania tym razem na rok 2025. To doskonała okazja na przedstawienie projektów, które warto byłoby zrealizować, a tym samym zwrócić uwagę na to, czego w naszym mieście brakuje. 
— Mieszkańcy mają naprawdę wiele pomysłów i co roku pojawiają się te, które nas zaskakują. Również w tej edycji czekamy na takie – mówi Cezary Wróbel z Zespołu oceniającego projekty Rawskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Już niebawem, bo od 27 września do 11 października swój pomysł do Urzędu Miasta może złożyć każdy mieszkaniec Rawy Mazowieckiej, który ukończył 16 lat. Sposoby na zgłoszenie projektów są dwa – fizycznie na biuro podawcze ratusza, a także online, na skrzynkę podawczą /kb5177yoql/skrytka, podpisane bezpiecznym podpisem cyfrowym nadawcy weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisane profilem zaufanym ePUAP.

Środki, podobnie jak w poprzedniej edycji budżetu, zostaną podzielone na dwie grupy:
– w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, 
– na pozostałym obszarze miasta. 

Kwoty zostaną podzielone przy udziale procentowym w stosunku do całej kwoty przeznaczonej na Rawski Budżet Obywatelski:
– w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej – 50.000,00 złotych co stanowi 25 %,
– na pozostałym obszarze miasta – 150.000,00 złotych co stanowi 75 %.

Kryteria podziału środków w każdym z obszarów: 
– zadania inwestycyjne czyli budowy, modernizacje lub remonty elementów infrastruktury miejskiej, przy czym teren, na którym będzie realizowana inwestycja, musi stanowić mienie miasta nieobciążone na rzecz osób trzecich – 70%; 
– zadania pozostałe czyli wydarzenia o charakterze rozrywkowym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym, odbywających się na terenie miasta – 30%.
– koszt zakupu sprzętu niezbędnego do realizacji zadania o charakterze rozrywkowym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym nie może przekroczyć 1/5 wartości zadania. Organizacja społeczna może być beneficjentem jednego projektu w danej edycji Rawskiego Budżetu Obywatelskiego.

Gdy minie termin zgłoszeń, zespół oceniający projekty pochyli się nad ich analizą, a po ogłoszeniu wyników, rozpatrzeniu ewentualnych odwołań i podaniu listy projektów przeznaczonych do realizacji, mieszkańcy przystąpią do głosowania. 
Głosowanie odbędzie się od 14 do 29 listopada. Należy pamiętać, że głosować może każdy mieszkaniec miasta, ale jeśli nie ma ukończonych 13 lat, musi mieć zgodę rodzica lub opiekuna. Głos można tylko raz, ale za to na dwa projekty – jeden w ścisłej strefie konserwatorskiej i jeden w pozostałym obszarze miasta – tłumaczy Cezary Wróbel. 

Ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu bieżącego roku, a realizacja zwycięskich pomysłów w przyszłym roku kalendarzowym. 

Ty też możesz mieć wpływ na to, w jaki sposób zostaną wydane środki przeznaczone na Rawski Budżet Obywatelski na rok 2025. Zapraszamy do udziału.
Szczegóły dotyczące BO 2025 znajdziecie na stronie Urzędu Miasta —> kliknij i dowiedz się więcej.

* Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz