— Rawscy seniorzy coraz częściej postrzegają starość jako czas na realizację swoich pasji, rozwój osobisty i aktywność społeczną – malowanie, wyjazdy, wycieczki, naukę czegoś nowego, aktywną działalność w organizacji – mówi Teresa Sekuter z Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej, która dogląda seniorów w naszym mieście.
Wśród seniorów nastąpił wzrost świadomości zdrowotnej. Coraz bardziej dbają o
profilaktykę zdrowotną, regularne badania i zdrowy styl życia, korzystają również z nowoczesnych technologii w celu pozyskania informacji o zdrowiu swoim i najbliższych. Niewątpliwie zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi medyczne.— Starzenie się społeczeństwa mieszkańców Rawy Mazowieckiej wiąże się z większą liczbą osób potrzebujących opieki geriatrycznej, rehabilitacji i leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy demencja. Nastąpił wzrost zapotrzebowania na opiekę długoterminową: domy opieki, opiekunów środowiskowych i wsparcie domowe – dodaje Teresa Sekuter. Seniorzy coraz bardziej dbają o swoją aktywność i rozwój we wszystkich aspektach, korzystają z dostępnych form aktywności fizycznej i intelektualnej. Coraz więcej rawskich seniorów bierze udział w wydarzeniach kulturalnych, podróżach, warsztatach artystycznych np. Muzycznej Jatce, czy wydarzeniach w obszarze rewitalizacji – na Placu Piłsudskiego, które gromadzą dużą liczbę seniorów. Rawscy seniorzy coraz częściej korzystają z nowych technologii, w tym smartfonów, komputerów i internetu. Ułatwia to komunikację, zakupy online, dostęp do informacji i usług medycznych, jednak w dalszym ciągu istnieje grupa osób, dla których ta wiedza pozostaje bastionem nie do zdobycia. W związku z zagrożeniami wzrasta potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa w domu, ale także ochrony przed oszustwami, zwłaszcza finansowymi. Jednak głównym problemem seniorów pozostaje samotność, dlatego ta sfera wymaga ciągłego wsparcia.
Dlatego podpowiadamy gdzie rawscy seniorzy mogą szukać pomocy i towarzystwa.
Dom Dziennego Pobytu
Dom Dziennego Pobytu prowadzony jest przez Fundację „Obudźmy Nadzieję” w Rawie Mazowieckiej przy ul. Solidarności 2A. Uczestnicy DDP mają zapewnioną opiekę psychologa/psychoterapeuty, biorą udział w zajęciach terapeutycznych tj. zajęcia plastyczne, gry, quizy, rozwiązywanie łamigłówek, korzystają z zajęć usprawniających fizycznie.
Czego pragną podopieczni DDP?
Seniorzy oczekują przede wszystkim zaopiekowania w różnym wymiarze: łatwiejszego dostępu do lekarza i usług medycznych, wyższej emerytury, aby móc bez obaw cieszyć się drugą młodością, >\zapewnienia ciągłości działań i projektów, w których biorą udział (np. długotrwała kontynuacja prowadzenia takich placówek jak Domy Dziennego Pobytu). Seniorzy chcą aby działania podejmowane przez różne organizacje dostosowane były do ich możliwości i stopnia niepełnosprawności, aby bez problemów mogli brać udział we wszelkich wydarzeniach, a informacje o takowych były powszechnie dostępne.
Ten Dom mieści się na ul. Warszawskiej 12 w Rawie Mazowieckiej. Są tam organizowane przeróżne zajęcia: warsztaty rękodzieła, rozwiązywanie łamigłówek, masaże, gimnastyka oraz wyjazdy na basen, wyjazdy na wycieczki, wyjścia organizowane przez inne instytucje w tym przedszkola, Urząd Miasta, MDK, COM, WTZ. Na miejscu organizowane są spotkania z Policją oraz innymi Fundacjami, a z wizytami zaglądają przedszkolaki, które przygotowują występy tematyczne.
Czego oczekują uczestnicy DDS?
Miłych spotkań, życzliwych ludzi, podejmowanie ciekawych działań, atrakcyjnych wyjazdów na wycieczki, miłego spędzania wspólnie czasu, wyjść na koncerty i przedstawienia.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne
Centrum mieści się w Rawie przy ul. Kolejowej 2. To wyjątkowe miejsce, ponieważ dysponuje 20 miejscami, w tym 11 w zakresie pobytu dziennego i 9 miejsc całodobowego pobytu. Należy przypomnieć, że tu swoje miejsce mogą znaleźć jedynie seniorzy legitymujący się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W COM uczestnicy objęci są usługą opiekuńczą i działaniami w zakresie opiekuńczo-pielęgnacyjnym, stymulującym i rozwijającym sprawności m.in. ruchowe, poznawcze i społeczne, np. ergoterapia, plastykoterapia, biblioterapia, hipoterapia, muzykoterapia, trening higieniczny i dbałości o wygląd zewnętrzny, trening umiejętności praktycznych, trening kształtowania pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, trening rozwijania zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnym, organizowanie spotkań integracyjnych i uroczystości okolicznościowych, Trening umiejętności załatwiania spraw urzędowych itp.
Czego potrzebują podopieczni COM?
Jeszcze więcej spotkań integracyjnych, tak by mogli wyjść ze swojego wąskiego grona. Wycieczek i aktywności poza Centrum. Przydałoby się także więcej miejsca na sale terapeutyczne.
Rawskie Stowarzyszenie Seniorów 59 Plus
Siedzibę Stowarzyszenia znajdziecie w Rawie przy ul. Tomaszowskiej 10I. Stowarzyszenie powstało w lipcu mijającego roku i deklarację członkowską wypełniło już ponad 250 osób. Każdy kto chce się włączyć do tego grona znajdzie w nim coś dla siebie. Wyjazdy wakacyjne, turystyczne, udział w organizacji spotkań towarzyskich: ogniska, wieczorki, zabawy; eventy z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa, udział w akcjach charytatywnych, udział w spotkaniach wspólnego śpiewania, a także gry w warcaby, szachy i wiele więcej.
Czego oczekują członkowie Stowarzyszenia 59 Plus?
Dobrej opieki zdrowotnej, spotkań kulturalnych, towarzyskich, kontaktu z drugą osobą i wsparcia duchowego, porozmawiania.
* Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej.