Uczniowie rawskich szkół zastanawiali się nad wyborczą aktywnością młodzieży oraz korzyściami płynącymi z integracji europejskiej…

erawaMiasto
komentarzy

Lenistwo, brak czasu, niezrozumiałe programy polityczne, czy wreszcie brak kandydatów wartych uwagi – to tylko niektóre wnioski, jakie wypracowała rawska młodzież, podczas wspólnych debat. Wydarzenia organizowane były w ramach inicjatyw poprzedzających XX posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jak się okazuje, spotkania to dobra lekcja nie tylko dla najmłodszych, części spostrzeżeń to trafna i niezbyt przychylna diagnoza działań dorosłych.

W organizację debat zaangażowały się dwie rawskie szkoły Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Gimnazjum Nr 1. Starsi uczniowie skupili się na wyborczej aktywności młodych ludzi, młodsi rozmawiali o członkostwie naszego kraju w Unii Europejskiej. Oba spotkania były bardzo merytoryczne i prowadziły do wypracowania odpowiednich wniosków. Ich celność zauważali także lokalni samorządowcy.
– Mamy mądrą młodzież, która dojrzale patrzy na działania samorządów i kiedy przyjdzie czas wyborów ich karta do głosowania będzie głosem przemyślanym. Kiedyś tego nie było, a samorządności człowiek uczył się w działaniu, dobrze, że teraz młodzież dowiaduje się wcześniej, iż każdy ma prawo być wyborcą – mówi Grażyna Dębska, przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

I choć w przypadku liderów biorących udział w dyskusji z wiedzą o samorządzie nie jest źle, ogólne wnioski nie są zbyt optymistyczne. Młodzi ludzie negatywną ocenę wystawiają nie tylko sobie, jako potencjalnym wyborcom, ale także dorosłym, którzy korzystają z biernego prawa wyborczego.
– Programy wyborcze często są konstruowane w ten sposób, że młodzi ludzie nie potrafią przez nie przebrnąć. Są nieatrakcyjne, a do tego pisane językiem, który dla młodych jest nie do zniesienia – tłumaczyła jedna z uczestniczek dyskusji w ZSO.

Gimnazjaliści z kolei rozmawiali o Unii Europejskiej i możliwościach jakie daje członkostwo. Bezpośrednim celem debaty było zebranie pomysłów, jak młodzi mieszkańcy Rawy Mazowieckiej mogą czerpać korzyści, jakie niesie ze sobą proces integracji.
– Dostrzegamy to, że młodzi ludzie chcą być aktywni, tylko nie mają pomysłu w jaki sposób to zrobić, potrzebują osoby, która ich pokieruje. Bo polityka nie jest straszna, kiedy już się ją bliżej pozna – puentuje Marzena Dębska, uczennica ZSO w Rawie Mazowieckiej.

W Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Noblistów w Rawie Mazowieckiej odbyła się debata pt.: „Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?” zorganizowana przez Aleksandrę Lisicką i Martynę Wolańską – uczennice klasy III c. W Zespole Szkół Ogólnokształcących organizatorkami spotkania pod hasłem „Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?” były Marzena Dębska i Julia Kobus z klasy I d.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz