Poniedziałkowy (10.12) pożar kotłowni mógł się zakończyć tragicznie dla pięcioosobowej rodziny z Bogusławek Małych w gminie Rawa Mazowiecka. Pomoc strażaków nadeszła jednak w odpowiednim momencie.
Strażacy do zdarzenia zadysponowani zostali tuż przed godziną 20:00. Gdy ratownicy pojawili się na miejscu, z kotłowni budynku jednorodzinnego wydobywał się gęsty dym. Na szczęście wszyscy domownicy ewakuowali się przed przybyciem pomocy.
– Strażacy podali prąd wody na ognisko pożaru, oddymili pomieszczenia przyległe do kotłowni. Sprawdzili je również przy użyciu kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego – mówi kpt. Konrad Krupa, oficer prasowy PSP w Rawie Mazowieckiej.
Prawdopodobną przyczyną pożaru stało się zwarcie instalacji elektrycznej przy piecu. Cała akcja ratunkowa trwała ponad godzinę. Na miejsce wezwane zostało także pogotowie energetyczne.
Przypominamy, sezon zimowy to okres ogrzewania mieszkań w blokach i domach mieszkalnych, to również okres zwiększonej ilości pożarów.
Najczęstszymi przyczynami powstania pożarów w okresie zimowym są:
- nieostrożne obchodzenie się z ogniem otwartym, w tym palenie papierosów
- niewłaściwe i nieostrożne użytkowanie urządzeń grzewczych.
- pozostawienie bez dozoru włączonych urządzeń elektrycznych nieprzystosowanych do pracy całodobowej,
- niefachowe przeróbki i brak konserwacji instalacji i urządzeń elektrycznych
Przyczyny pożarów powodują, że strażacy przypominają podstawowe zasady eksploatacji urządzeń elektrycznych ( w tym urządzeń grzewczych):
- nie należy stosować „naprawianych” bezpieczników topikowych oraz bezpieczników o większej mocy niż właściwe,
- należy używać tylko tyle odbiorników prądu elektrycznego na ile obliczono moc instalacji elektrycznej, ze względu na to, że nadmierne obciążenie instalacji powoduje przegrzewanie się kabli i przewodów oraz wypalanie styków w gniazdkach i puszkach,
- należy zlecać wykonanie przeglądów technicznych urządzeń elektrycznych i gazowych zgodnie z instrukcją obsługi osobom do tego upoważnionym,
- nie wolno wykonywać prowizorycznych podłączeń elektrycznych i przerabiać stałych instalacji oraz przedłużaczy elektrycznych,
- nie należy ustawiać elektrycznych urządzeń grzewczych bezpośrednio na podłożu palnym oraz w pobliżu materiałów łatwo zapalnych (np. mebli, firanek, itp) – zachowaj odległość minimum 50 cm.
Źródło: KW PSP Łódź