„Bo zdrowie bywa delikatne niczym balonik. Wystarczy chwila nieuwagi, aby je stracić”…

erawaMagazyn
komentarzy

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna bierze udział w ogólnopolskiej kampanii – Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu! Akcja ma zwiększyć wiedzę na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczyć ich stosowanie. Główną grupą docelową kampanii są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

org_1915Hasło kampanii – „Bo zdrowie bywa delikatne niczym balonik. Wystarczy chwila nieuwagi, aby je stracić” ma zwracać uwagę na główne czynniki mające wpływ na nasze zdrowie i życie. Wśród nich znajdują się: odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta, codzienna aktywność fizyczna, a także unikanie alkoholu, papierosów, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. To trzy podstawowe zasady zdrowego stylu życia, których przestrzeganie, choć wymaga odrobiny wysiłku, organizacji i wytrwałości, jest zdecydowanie mniej uciążliwe niż konsekwencje wynikające z zaniedbań. Niestety, chociaż większość z nas deklaruje, że zdrowie jest najważniejsze, to aż 60% Polaków nie robi nic, by zmienić styl życia na zdrowszy. Nie czekaj, aż poczujesz się źle, jak najszybciej zacznij wprowadzać w życie korzystne dla siebie zmiany, a znacznie zwiększysz szanse na uniknięcie wielu groźnych chorób.

Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol. Dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu. O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa. Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%). Niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne.

Niepokojącym jest również fakt, że aż 56,5% kobiet ciężarnych nie uzyskało od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży. Co gorsza, 1,4% Polek dowiadywało się w gabinecie lekarskim, że picie małej ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne lub nawet zalecane. W konsekwencji w 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) w postaci m.in. niedorozwoju płytek paznokciowych, krótkich szpar powiekowych, braku rynienki nosowo-wargowej, zeza, cienkiej górnej wargi i krótkiej szyi.

Prowadź zdrowy styl życia i BĄDŹ NIEZALEŻNY!

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz