Nominowani do nagrody od pierwszego dnia pandemii stali na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Ich praca – dosłownie – uratowała życie wielu chorym.
W tym roku, w rawskim szpitalu, przez blisko dwa miesiące, działał liczący 45 łóżek oddział covidowy. Przez ten czas leczyło się w nim 143 pacjentów. Jak informuje placówka, 70% z nich trafiło tam w bardzo ciężkim stanie. Dlatego do nagrody wytypowano osoby, które organizowały oddział od zera, pracowały tam każdego dnia ratując ludzkie życie.
Wyznaczeni do odznaczeń to:
Agnieszka Starczewska – pielęgniarka, oddziałowa izby przyjęć i oddziału wewnętrznego. Od początku pandemii zajmowała się pacjentami z podejrzeniem COVID-19 i dotkniętymi tą chorobą. Współorganizowała oddział covidowy. Pani Agnieszka narażając swoje zdrowie i życie zawsze była tam, gdzie jej potrzebowano. Każdego dnia stawiała się na służbie gotowa nieść pomoc potrzebującym. Bardzo często w trudnych sytuacjach, mimo zmęczenia brała dodatkowe dyżury, aby wesprzeć personel pielęgniarski.
Jerzy Michalak – lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Wieloletni ordynator oddziału. W czasie trwania pandemii przyjął i leczył 143 pacjentów w bardzo ciężkim stanie. Wielu z nich przeżyło właśnie dzięki jego uporowi i wielkiemu zaangażowaniu. Wielokrotnie brał dodatkowe dyżury wspomagając swoich kolegów i nie pozostawiając ich bez wsparcia. Młodych lekarzy wspierał bardzo często w trudnych decyzjach, które trzeba było podejmować, aby ratować ludzkie życie.
Krzysztof Noweta – ordynator oddziału zakaźnego i zachowawczego. Lekarz z tytułem Doktora Nauk Medycznych, specjalista w zakresie chorób płuc i chorób wewnętrznych, nauczyciel uniwersytecki. Jako ordynator oddziału dla pacjentów zakażonych wirusem Sars COV 2 był jego głównym organizatorem, każdego dnia pokonywał z uporem trudności związane z prowadzeniem oddziału oraz leczeniem pacjentów – na przykład zdobywanie w tak trudnym czasie tlenu dla pacjentów było wprost heroicznym wyczynem. Nigdy nie dopuścił do jakichkolwiek braków, które mogłyby prowadzić do pogorszenia zdrowia pacjentów. Wspierał kolegów w trudnych decyzjach i chwilach załamania.
Mariusz Klincewicz – chirurg, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. Organizator oddziału „covidowego”. Zorganizował niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną m.in. respiratory, aparaty do szybkiego podawania tlenu dla pacjentów, leki oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego. Dbał o środki bezpieczeństwa, aby wszyscy, którzy mieli kontakt z pacjentem zakażonym nie czuli się zagrożeni. Był odpowiedzialny za znalezienie miejsc w oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów wymagających takiego leczenia. Oprócz tego pracował na pierwszej linii walki z pandemią również jako lekarz.
– Wszyscy pracownicy szpitala, szczególnie cały personel medyczny, sprawdził się doskonale w czasie pandemii – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Każdego dnia musieli nie tylko pokonywać naturalny w tej sytuacji strach, ale także nieść fachową, medyczną pomoc i dodawać otuchy przerażonym pacjentom. Bez pracy wyróżnionych osób, byłoby bardzo trudno zorganizować nam w tak krótkim czasie i poprowadzić bezkolizyjnie oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem.
Czworo pracowników szpitala odebrało odznaczenia w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina podczas koncertu pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia pt. „Wdzięczni za walkę z pandemią” zorganizowanego przez wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego oraz marszałka województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
Źródło: SPZOZ Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej