Obligacje o wartości blisko 6 milionów złotych wyemituje powiat rawski. Tak w miniony piątek większością głosów zadecydowali powiatowi radni. Ostatnia deska ratunku dla finansów powiatu, czy może niezbędny proces, który ma prowadzić do polepszenia budżetowych wskaźników? Nad tym zastanawiali się samorządowcy…
Emisja obligacji przez jednostki samorządu terytorialnego okazuje się coraz częstszym zjawiskiem. Jak szacuje się, w kraju blisko 700 samorządów pokusiło się o takie finansowe rozwiązanie. Wśród tych z naszego regionu jest chociażby stolica województwa, czyli Łódź, czy pobliskie Skierniewice. W praktyce emisja obligacji pozwala samorządom ograniczyć koszty obsługi już zaciągniętych kredytów. Ma to ogromne znaczenie w kontekście nowych wskaźników, określonych w artykule 243 Ustawy o finansach publicznych, które zaczną obowiązywać od 2014 roku. Chodzi o wysokość kosztów obsługi zadłużenia w stosunku do planowanych w danym roku, dochodów jednostki samorządu terytorialnego.
Obligacje na blisko 6 milionów
Radni powiatu rawskiego na piątkowej sesji zadecydowali, iż powiat wyemituje obligacje na kwotę 5,9 miliona złotych. Emisja ma nastąpić jeszcze w tym roku, w sześciu seriach wartych od 400 tysięcy złotych do 1,3 miliona. Podział obligacji na serie pozwala zaplanować ich wykup. Ten będzie następował systematycznie, corocznie począwszy od 2019 roku.
– Przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 5.900.000 PLN pozwala zachować płynność finansów Powiatu we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Ostatnia deska ratunku, czy typowy finansowy zabieg?
Choć radni większością głosów przyjęli proponowane rozwiązanie, nie ma co ukrywać, iż emisja obligacji znacząco nie poprawi stanu powiatowej kasy. Obecnie zadłużenie samorządu sięga już blisko 20 milionów złotych.
-Emisja obligacji to ostateczność dla ratowania samorządu powiatowego. Sprawą zasadniczą jest tutaj fakt, że przez pierwsze lata nie będziemy musieli spłacać rat, a jedynie odsetki. Jest to dużo mniejsze obciążenie na chwilę obecną, a później trzeba liczyć, że przyjdą lepsze czasy. Jeżeli tak się nie stanie, to wprowadzony zostanie program naprawczy, a później pewnie zarząd komisaryczny ograniczający decyzje władzy. Byłby to najbardziej czarny scenariusz dla powiatu – mówi Bogdan Batorek, radny Rady Powiatu.
– Emisja obligacji jest próbą ratowania powiatu, bo odciągnięta w czasie jest konieczność spłacenia zadłużenia. Przez ten czas można opracować nowe rozwiązania – kwituje w komentarzu dla serwisu eRawa.pl, Teresa Pietrzak, powiatowa radna.
Zarząd powiatu rawskiego jednak uspokaja, jak mówi Marian Krzyczkowski, wicestarosta rawski, emisja obligacji wcale nie jest ostatnią deską ratunku.
– Emisja to jedynie lepsze rozwiązanie, aby budżet mieścił się w nowych wskaźnikach, wyznaczonych przez ustawodawcę. Dochody powiatu falują, bo i opłaty podatków tak wpływają. Jeżeli nie będzie nas stać na wykupienie tych obligacji to powinniśmy poddać się programowi naprawczemu, ale tak daleko nie sięgam. Za te kilka lat będzie musiała zająć się tym wtedy działająca władza i myślę, że będzie miała kilka możliwości – dodaje wicestarosta.
Kwota obligacji w większości zostanie spożytkowana na spłatę wcześniejszych finansowych zobowiązań. Zaledwie nieco ponad milion złotych zostanie przeznaczony na inwestycje.