
Rawskie Dni Muzyki Klasycznej to dwudniowe święto nie tylko melomanów, ale tych wszystkich, którzy uwielbiają słuchać muzyki na najwyższym poziomie. RDMK to wydarzenie, które takie doznania oferuje, a jego kolejna odsłona – jak zwykle w ostatni weekend września. Zapraszamy!
Muzyka na głos i organy – to propozycja niedzielnego koncertu w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
NIEDZIELA, 28 września, godz. 19:00. Wstęp wolny, wszyscy melomani są mile widziani.
Koncert w najstarszej rawskiej świątyni, która ma doskonałą akustykę to zawsze wydarzenie szczególne. Zwłaszcza, gdy dźwiękami czarują znamienici artyści. Zaśpiewa dla Was sopranistka Jolanta Kaufman, a o akompaniament organowy zadba Michał Dąbrowski. Koncert rozpocznie się po wieczornej mszy świętej. Serdecznie zapraszamy.
Kilka słów o wykonawcach
MICHAŁ DĄBROWSKI – organista, dyrygent. Ukończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Uczestniczył w międzynarodowych konkursach organowych w Chartres i Pradze. Od 1979 do 2022 roku kierował Chórem Akademickim SGGW, wraz z którym wykonał szereg wielkich form oratoryjnych, m.in: „Magnificat” „Johannespassion” i Wielką Mszę h moll J.S.Bacha, „Requiem” W.A.Mozarta,”Ein Deutsches Requiem” J.Brahmsa. Od 1983 r. równolegle pełni obowiązki organisty Kościoła św. Krzyża, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje msze święte. W latach 1982 – 2005 związany był współpracą artystyczną ze znakomitą polską śpiewaczką Stefanią Woytowicz. Dąbrowski dokonał prawykonań utworów kompozytorów polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego, Bolesława Woytowicza, Andrzeja Kurylewicza, Mariana Sawy i Krzysztofa Grzeszczaka. Od 2000 r. wykłada w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i Białymstoku (2000-2009) improwizację organową i grę liturgiczną, a od 2015 r. uczy również organów. W 2014 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej, a w 2015 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.Koncertuje w kraju i za granicą. Jako organista i dyrygent dokonał nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych i filmowych.
JOLANTA KAUFMAN – sopran. Ukończyła studia na Wydziale Wokalnym Poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie Prof. Ireny Winiarskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Debiutowała jako solistka podczas III Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych w Poznańskiej Filharmonii w lutym 1983 roku. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie. Specjalizuje się w wykonawstwie dzieł oratoryjnych i kantat. Prowadzi działalność koncertową na terenie całego kraju, popularyzując dzieła kompozytorów polskich i obcych: od francuskiego i angielskiego baroku, aż po kompozycje współczesne. Brała udział w licznych zagranicznych turnee po krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Dokonała nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, wykonując m. in.: pieśni Józefa Elsnera i Stanisława Moniuszki, utwory sakralne kompozytorów polskich, pieśni starocerkiewne, Missa Brevis Josepha Haydna, oraz najpiękniejsze polskie kolędy. Od lat zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Prowadzi zajęcia emisji głosu w chórze akademickim Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kierowanym przez wybitnego organistę i dyrygenta, Michała Dąbrowskiego.