Rawskie Dni Muzyki Klasycznej to dwudniowe święto nie tylko melomanów, ale tych wszystkich, którzy uwielbiają słuchać muzyki na najwyższym poziomie. RDMK to wydarzenie, które takie doznania oferuje, a jego kolejna odsłona – jak zwykle w ostatni weekend września. Zapraszamy!
Anielskie brzmienie harfy i fletów – to propozycja niedzielnego koncertu w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
Wstęp wolny!
Specjalnie dla rawskiej publiczności – trio! Małgorzata Zalewska to jedna z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia). Agata Długosz i Łukasz Długosz to uznani fleciści. Posłuchaj jak wspaniale współgrają te instrumenty! Z zaproszenia można skorzystać bezpłatnie. Koncert rozpocznie się po wieczornej mszy w najstarszy rawskiej świątyni.
Program:
Léo Delibes (1936-1891) – Duo des fleurs na 2 flety i harfę
Bernard Andres (*1941) – Algues na flet i harfę
Adam Wesołowski (*1980) – Kołysanka na flet i harfę
Philippe Gaubert (1879-1941) – Divertissement Grec 2 flety i harfę
Johannes Donjon (1839-1912) – Rossignolet na flet i harfę
Johannes Donjon (1839-1912) – Pan! na flet i harfę
Tadeusz Paciorkiewicz (1916-1998) – Improwizacja na harfę solo (prezentacja instrumentu)
Ennio Morricone (1928-2020) – Gabriel’s Oboe na 2 flety i harfę
Astor Piazzolla (1921-1992) – Oblivion na 2 flety i harfę
Kilka słów o artystach
Małgorzata ZALEWSKA – harfistka. Zadebiutowała w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 1994 r. Od tego czasu wystąpiła z wieloma orkiestrami wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i poza granicami naszego kraju.
Wzięła udział w kilku autorskich programach telewizyjnych poświęconych muzyce harfowej.
Na prośbę producenta harf CAMAC Joela Garniera wzięła udział w światowej promocji harfy Atlantyda jako jedyna harfistka z Europy Wschodniej, a jej zdjęcie promujące instrument ukazało się na okładkach prestiżowych czasopism muzycznych „Harpa/Piano”(Europa) i „Harp International” (USA).
Na swoim koncie ma nagrania (jako muzyk orkiestrowy oraz kameralny) ok. 50 płyt CD dla firm fonograficznych m.in.: EMI, Decca, Hungarton, EMI, Pro Musica, Sony, Classical, Sony.
Artystka przez ostatnie 20 lat reprezentuje Polskę poza granicami na częste zamówienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezydenta i Premiera RP.
Agata DŁUGOSZ – uznana polska flecistka, propagatorka muzyki polskiej, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz w Hochschule für Musik w Weimarze oraz Yale University w New Haven.
Jest laureatką międzynarodowych konkursów fletowych m.in.: w Uelzen, Padwie, Ovadzie, Viggiano oraz Timisoarze.
Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Do tej pory nagrała 18 albumów płytowych, na które składa się twórczość współczesnych kompozytorów, jak również twórców XIX wieku, która warta jest popularyzowania.
Jest propagatorką muzyki najnowszej. Do tej pory powstało ponad 100 utworów jej dedykowanych.
Za wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało Artystce Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich 2021 za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.
W 2019 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej została odznaczona przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski.
Łukasz DŁUGOSZ – uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie.
Artysta nagrał 56 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych.
Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych, jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami.
Do tej pory powstały 174 utwory dedykowane jemu oraz żonie Agacie Kielar-Długosz. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.
Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki.