W hołdzie Fryderykowi Chopinowi

erawaBez kategorii

Wspólnie z Fundacją Kultury i Biznesu oraz Fundacją Artura Rubinsteina zapraszamy na doroczny koncert upamiętniający rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. 

Wydarzenie zaplanowano na 19 października, w sali widowiskowej MDK. Bilety w cenie 20 zł są już dostępne w kasie.

W programie koncertu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina: nokturny, mazurki i walce. Gwiazdą wieczoru będzie Marek DREWNOWSKI – pianista, dyrygent, pedagog; międzynarodową sławę zyskał, gdy Leonard Bernstein – po wysłuchaniu w nowojorskim radiu jego nagrania sonat Domenica Scarlattiego – zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną na Festiwalu Tanglewood w 1985 roku.

Drewnowski występował w najbardziej renomowanych i prestiżowych salach koncertowych w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Afryce, Stanach Zjednoczonych i Japonii. 

W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajduje się najwięcej nagrań z muzyką Fryderyka Chopina, początek to seria płyt chopinowskich (Tonpress); artysta nagrał oba koncerty fortepianowe Chopina w wersji kameralnej (które przywrócił również estradom koncertowym), dwie płyty z oboma koncertami Chopina w wersji na kwintet z zespołem The Chopin Soloists (Beloved) i w wersji na orkiestrę kameralną z The Chopin Soloists Ensemble (Exton). Dla NVC Arts w Londynie dokonał rejestracji na wideo obu koncertów fortepianowych i 19 walców Chopina. W 2010 roku na rynku muzycznym ukazały się płyty pianisty: Bisy z szafy (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna), Bisy Marka Drewnowskiego (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna), Bisy Chopinowskie (ChopinStore) oraz dwa tytuły wydane przez wytwórnię Warner Bros: Chopin Celebration – z koncertami Chopina oraz walcami, nagranie DVD z pałacu w Łańcucie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyr. Antoniego Wita oraz Walce Chopina na CD.

Nagrał też sonaty Scarlattiego (Tonpress), koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera (Frequenz, Arte), II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana, IV Symfonię „Koncertującą” Karola Szymanowskiego i inne. 

Artysta jest prezesem i założycielem Fundacji im. Józefa Hofmanna. Programy edukacyjne fundacji obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności Fundacji Drewnowski nagrała dwie płyty: 2. i 4. koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena oraz oba koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Artysta znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Był założycielem i kierownikiem orkiestry The Chopin Soloist oraz dyrektorem festiwali im. Józefa Hofmanna i Ignacego Jana Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych, m.in. pojawił się jako Fryderyk Chopin w filmie Koncert Chopina Krzysztofa Zanussiego, nagrał muzykę Chopina do filmu Oczarowanie Fryderyka Izabeli Cywińskiej z 1999 r., napisał scenariusz filmu fabularnego o Ignacym Janie Paderewskim (w opracowaniu). W listopadzie 2017 r. odbyła się premiera słuchowiska radiowego Dał Nam Niepodległą – Ignacy Jan Paderewski do którego napisał scenariusz, było to słuchowisko transmitowane na żywo (ze sceny) przez Polskie Radio – Radio dla Ciebie.

W 2010 r. Drewnowski otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodę „Paszport Chopina” przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa najsławniejszego polskiego kompozytora. W 2016 roku otrzymał tytuł profesora z rąk Prezydenta Polski. W 2017 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz