Zapraszamy nauczycieli, animatorów, edukatorów, pasjonatów lokalnego dziedzictwa i wszystkie chętne osoby do udziału w detalowej wycieczce architektonicznej po Rawie Mazowieckiej!
Co to znaczy: detalowej? Będziemy oglądać budynki i przestrzeń pomiędzy nimi szukając charakterystycznych szczegółów – detali architektonicznych. To fragmenty wykończenia budynku – klamki, sposób ułożenia cegieł, dekoracje balustrad czy płotów. To, co czasem wydaje się niekonieczne, a jednak istnieje.
Powody stosowania detali są różne. Niektóre pełnią funkcję użytkową, pomagając zabezpieczyć lub wzmocnić budynek. Inne stosowane są dla dekoracji lub po to, by podkreślić najistotniejsze części budowli – wejście, okna, narożniki czy zwieńczenie.
Detale mogą też odsyłać do dawnych lub współczesnych wierzeń religijnych czy przesądów, opowiadać historię właściciela budynku, a nawet reklamować oferowane przez niego usługi. Na potrzeby wycieczki przyjmujemy szeroką definicję detali, włączając do ich grona wszystkie znaczące szczegóły.
Mamy nadzieję, że dzięki spacerowi zobaczycie swoją okolicę nowymi oczami. To jedna z magicznych umiejętności detalu – otwiera oczy na to, czego dotychczas nie widzieliśmy. Zdobyte informacje mogą posłużyć podczas podczas zajęć edukacyjnych z najmłodszymi, którzy dzięki Wam mogą stać się wrażliwymi na otaczające ich piękno. Do zobaczenia na trasie już 21 października! Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt – drogą mailową ([email protected]), telefoniczną (46 815 47 11) lub przez profil fb.
Spacer jest organizowany przez Łódzki Dom Kultury wraz z Miejskim Domem Kultury w Rawie Mazowieckiej w ramach projektu „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych – II edycja„. Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
—————————————————————————————————–
Nasze przewodniczki:
Maria Nowakowska – właścicielka marki „Łódzki detal”, popularyzatorka dziedzictwa i animatorka kultury, dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest.
Joanna Ufnalska – mgr ekonomii, posiada doświadczenie w pracy w organizacji pozarządowej skierowanej na działania miękkie w przestrzeni miejskiej. Autorka i organizatorka gier miejskich od 2011 roku do chwili obecnej (łącznie około 140 przeprowadzonych gier).