Gdzie się leczyć w długi weekend? Na eRawa.pl podajemy miejsca, w których uzyskacie pomoc.

erawaMagazyn
komentarzy

1 i 2 listopada to czas wyjazdów związanych z Dniem Wszystkich Świętych. Przypominamy, w jaki sposób skorzystać z pomocy medycznej w razie pogorszenia stanu zdrowia, gdy przebywamy poza domem.

Już dziś (31.10) od godziny 18:00 do piątku do godziny 8:00 rano w razie nagłego zachorowania możemy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Natomiast w piątek, w ciągu dnia placówki medyczne pracują bez zmian.
– W dni wolne od pracy w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia mamy prawo udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ. 

Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest przedłużeniem pracy lekarza POZ – pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18:00 do 8:00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie oraz w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

SPRAWDŹ, GDZIE JEST PUNKT NOCNEJ POMOCY.

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych, możemy skorzystać z pomocy Zespołów Ratownictwa Medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz