Rawianie wspomnieli tysiące istnień, które zgasły podczas działań rozpoczętych 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie. Obchody odbyły się na rawskiej nekropoli.
To już 78. lat odkąd ludność Warszawy i okolic podjęła walkę z okupantem. Podczas obchodów miało miejsce wystąpienie okolicznościowe przygotowane przez historyka Krzysztofa Dróżdża, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej:
(…) w naszym mieście urodziło się niemal trzydzieścioro uczestniczek i uczestników Powstania Warszawskiego, kolejnych dwadzieścia kilka osób na terenie obecnej gminy. Łącznie z tymi, którzy urodzili się w obecnych i przedwojennych granicach powiatu, mieszkali w Rawie przed wojną, podczas okupacji i po wojnie było to znacznie ponad sto osób.
Zgromadzeni samorządowcy oraz mieszkańcy Rawy najpierw odśpiewali Hymn, po czym złożyli symboliczne kwiaty i wieńce na wojskowym cmentarzu w naszym mieście. Później kwiaty spoczęły również na grobach powstańców.
Dziś wiemy, że na terenie rawskiej nekropolii znajduje się przynajmniej dziesięć grobów (w tym jeden symboliczny) tych, którzy brali udział w Powstaniu. Spoczywa tutaj Krysia Okołów, niespełna 14-letnia łączniczka z Czerniakowa. W 1999 roku pochowano tu Zygmunta Przedborskiego z batalionu radiotelegraficznego „Iskra”. Osiem lat temu ostatnie miejsce spoczynku znalazła tutaj Bronisława Biel, która w Powstaniu była w Wojskowej Służbie Kobiet w Śródmieściu. Dziesięć osób i dziesięć historii.
Poza wymienionymi osobami, na rawskim cmentarzu spoczęli: Stanisława Berent-Derlecka, Paweł Bohdan Gajowniczek, Władysław Bobowski, Kazimierz Król, Janina Helena Jagiełłowicz, Wiesław Rupp, Henryk Aptapski.
Zdjęcia z uroczystości znajdziecie w naszej galerii.