Jatki miejskie wciąż w rozbudowie. Trwa kolejny etap prac przy zabytkowym obiekcie Rawy Mazowieckiej

erawaMiasto
komentarzy

Jatki miejskie staną się perełką centrum miasta. Choć przed wykonawcą jeszcze dużo pracy, cała inwestycja ma zakończyć się jeszcze w październiku tego roku. 

Prace przy XIX-wiecznym zabytku Rawy Mazowieckiej rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Początkowo, zgodnie z przyjętym projektem, uporządkowano teren i wykonano wykop pod budowę nowego budynku. Wtedy też można było dokonać szczegółowej ekspertyzy fundamentów starego obiektu. 
– Okazało się, że jest gorzej niż wskazywały na to punktowe odkrywki fundamentów, wykonane w trakcie projektowania obiektu. Wykonawca robót – firma „ZAWISZA” z Radomia – dokonał więc ich wzmocnienia, podbijając je betonem (wstawił tzw. plomby) – mówi Paweł Piątkiewicz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji.

Pracochłonny etap prac realizowany był głównie zimą, teraz wraz z nastaniem wiosny z nowym zapałem ruszono z kolejnymi punktami prac. Ponieważ dopiero po ustabilizowaniu budynku można było przystąpić do realizacji nowego obiektu. 
– Wykonawca przygotował zbrojenie i wykonał żelbetonowe ławy fundamentowe, powstały już również żelbetonowe ściany piwnic. W tym samym czasie w starym budynku zdjęto pokrycie dachowe i rozpoczęto wykonywanie nowego. Tak jak zakłada projekt, w pomieszczeniach zabytkowego obiektu zachowana zostanie więźba dachowa, która będzie odkryta tak, by wyeksponować jej konstrukcję – kontynuuje naczelnik Piątkiewicz. 

Kolejnym etapem prac będzie dokończenie ścian piwnic nowego obiektu i pokrycie go stropami. Warto zaznaczyć, że równolegle prowadzone są prace projektowe nad wystawą, która finalnie znajdzie się w jednym z pomieszczeń. Ekspozycja będzie przedstawiać historię jatek. Wystawa, tak jak i cały budynek, będzie oczywiście przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie zlikwidowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne, a ekspozycje będą miały również elementy zapisane alfabetem Braille’a oraz słuchawki umożliwiające wysłuchanie historii obiektu przygotowanej dla osób niewidomych. 

Obiekt docelowo będzie wykorzystywany przez Muzeum Ziemi Rawskiej, którego obecna siedziba jest dość skromna i nie pozwala na wyeksponowanie cennych, rzadkich zbiorów zgromadzonych w jej magazynach. Przestrzeń jatek pomieści stałą wystawę o historycznej roli tego budynku, bibliotekę muzealną oraz pracownie tematyczne pozwalające na rozwinięcie badań nad historią i tradycją regionu rawskiego. Będzie to również miejsce spotkań mieszkańców, kolekcjonerów i artystów.

Przebudowa i rozbudowa istniejącego zabytku to jedno z zadań realizowanych w ramach rewitalizacji Rawy Mazowieckiej. Całkowity koszt inwestycji to 4,3 mln zł, z czego 2,4 mln zł to dofinansowanie ze środków UE (RPO WŁ na lata 2014 – 2020).

Previous Image
Next Image

info heading

info content



Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz