Kolejnym z działań na drodze do rewitalizacji Rawy Mazowieckiej są badania i analiza ruchu w mieście. Realizacja tego zadania będzie przeprowadzona przez oznakowane i uprawnione do tego osoby.
Trwają prace nad koncepcją pokonkursową dotyczącą zagospodarowania przestrzeni publicznej centrum Rawy. W ubiegłym roku sąd konkursowy wyłonił laureata koncepcji urbanistyczno-architektonicznej – pracownię Arkon Atelier z Gdańska. Zwycięska praca zawierała m. in. wstępne rozwiązania komunikacyjne, kładące nacisk na uprzywilejowanie pieszego i rowerzystów oraz uwzględniające zalecenia konserwatora zabytków w kwestii układu ulic i placów. Zaproponowany w pierwotnej koncepcji schemat komunikacyjny zostanie teraz zweryfikowany przez szczegółowe badania i analizę ruchu w mieście. Wyniki prac posłużą do przygotowania optymalnego układu komunikacyjnego dla Rawy w kontekście planowanych działań rewitalizacyjnych i zostaną tym samym wzięte pod uwagę w końcowej wersji koncepcji pokonkursowej na zagospodarowanie przestrzeni publicznej centrum miasta.
Od środy 21 października grupa 16 osób będzie zbierała informacje na temat intensywności i kierunków jazdy w Rawie. Chodzi o tzw. badania kordonowe na granicy miasta, polegające na spisywaniu numerów rejestracyjnych, a także o automatyczne pomiary natężeń ruchu drogowego, dokonywane metodą węży pneumatycznych (dwa gumowe węże przeciągnięte są przez drogę i odnotowują każdy przejazd). Równocześnie, w środę i czwartek będą prowadzone bezpośrednie pomiary ruchu na skrzyżowaniach. Mieszkańcy Rawy łatwo zidentyfikują zespół badawczy po żółtych kamizelkach odblaskowych z napisem: pomiary ruchu drogowego. Urząd Miasta prosi rawian o wyrozumiałość i współpracę przy badaniach.
Ponadto, w najbliższych tygodniach wykonane zostaną pomiary uzupełniające w zidentyfikowanych, newralgicznych punktach komunikacyjnych w Rawie. O szczegółach i zakresie tych prac poinformujemy osobno.
Konsultacje Lokalnego Programu Rewitalizacji
Poprawa ładu przestrzennego w centrum Rawy jest tylko jednym z projektów, zgłoszonych przez miasto do opracowywanego aktualnie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Zachęcamy mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych tego ważnego dokumentu. Jego lektura wyjaśnia między innymi czym jest rewitalizacja w aktualnym okresie programowania (2014-2020), przedstawia diagnozę sytuacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej Rawy, nakreśla cele rewitalizacji Rawy i wskazuje działania, zmierzające do ich osiągnięcia.
Program Rewitalizacji jest dokumentem niezbędnym przy aplikowaniu o środki unijne, a tylko ich zdobycie umożliwi m. in. miastu realizację projektów rewitalizacyjnych. Warto przypomnieć, że nie sam ratusz może być beneficjentem środków z funduszy UE. Mogą nim być inne podmioty, np. organizacje pozarządowe, kościoły, samorząd powiatowy, przedsiębiorcy itp. One również są uprawnione do występowania z projektami rewitalizacyjnymi, czyli zgodnymi z celami określonymi w Programie Rewitalizacji.
Projekt programu jest dostępny bezpośrednio w Urzędzie Miasta, w budynku głównym na parterze oraz na stronie rawamazowiecka.pl, w zakładce „Porozmawiajmy o rewitalizacji Rawy”. W tych samych miejscach znajdują się też formularze konsultacji, przeznaczone do zgłaszania uwag do dokumentu. Wypełniony formularz należy wrzucić do urny w budynku Urzędu Miasta bądź wysłać na adres: [email protected] w terminie do dnia 16 listopada. Przedstawiciele ratusza zachęcają do skorzystania z tej możliwości.
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej.