Kontynuują tradycję od blisko 75 lat. W rawskim kościele Ojców Pasjonistów powstał kolejny kwiatowy dywan…

erawaMiasto
komentarzy

Pierwsi Ojcowie Pasjoniści do Rawy Mazowieckiej przywędrowali w 1938 roku i to właśnie oni zapoczątkowali, kontynuowaną przez około 75 lat, tradycję układania kwiecistego dywanu. Duchownym w twórczej pracy pomagają oczywiście parafianie, którzy umiejętności usypywania wzorzystego kobierca przekazują młodszym pokoleniom.

Co roku z okazji zakończenia Oktawy Bożego Ciała, w kościele Ojców Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej powstaje niesamowite, choć bardzo nietrwałe dzieło sztuki – kwiatowy dywan. Kolorowy kobierzec ma cieszyć nie tylko oczy wiernych, ale również zawracać uwagę na ważne dla Kościoła wydarzenia.
– Wzór nawiązuje do roku liturgicznego. Głównym motywem jest eucharystia, ale i twarz Chrystusa, Jego ręce, które zrywają kajdany i wyzwalają nas ze zła – tłumaczy usypane motywy kwiatowe O. Jan Koziatek, przeor klasztoru OO. Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej.

Obecnie kwiatowe kobierce usypywane są prawdopodobnie tylko w dwóch klasztorach Ojców Pasjonistów w Polsce. Rawska tradycja niezmiennie zostaje przekazywana z pokolenia na pokolenie. Co roku do grupy układającej dywan dołączają młodsze osoby, wdrażające się w tę wdzięczną, ale jakże mozolną pracę. Sporo w kwestii układania kwiecistego dywanu zależy od umiejętności, doświadczenia, ale również terminu, w jakim wypada Boże Ciało. Twórcy konstrukcji muszą bowiem bazować na płatkach kwiatów, które są dostępne w danym momencie.
– Obligują nas kwiatki, kolorystyka. Boże Ciało jest świętem zmiennym i o tej porze różnie z tymi kwiatami jest. Czasami są piękne i mamy ogromny dobór kolorystyki. A czasami, tak jak teraz, dużo jest róży i dlatego mamy tu różne odcienie czerwieni – opowiada Krystyna Zielińska koordynująca układanie kwiatowego dywanu.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz