Rawskie muzeum również wzięło udział w uroczystościach upamiętniających Święto Niepodległości. Na rawian w sobotnie (10.11) popołudnie w siedzibie MZR czekało kilka ciekawych propozycji.
„Rawa dla Niepodległej” to cykl wydarzeń organizowanych z okazji 100-lecia Niepodległości w Muzeum Ziemi Rawskiej. Tuż przed samym świętem, w dworku przy ulicy Łowickiej mieszkańcy Rawy Mazowieckiej mogli wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. Wśród nich pojawiła się wystawa plenerowa zatytułowana „Rawskie drogi do niepodległości”.
– Najwięcej działo się, jeśli chodzi o Ziemię Rawską, w powstaniu styczniowym. Widzą tu państwo Antoniego Jeziorańskiego, Józefa Śmiechowskiego, my o tym już przy okazji debaty, na początku roku, mówiliśmy, ale są tu też dodatkowe elementy, chociażby fakt, że jeden z dyktatorów, przywódców powstania listopadowego pochodził z Ziemi Rawskiej, pochowany jest na cmentarzu w Jeżowie. Chodzi tu o generała Jana Krukowieckiego. Chociaż nim nie bardzo można się chwalić, ponieważ nie był zwolennikiem walki za wszelką cenę z Rosją. (…) Jest z nami również rodzina pana Jana Judzińskiego – wymieniał w trakcie spotkania zarządca muzeum Marcin Broniarczyk.
Czesław Judziński, syn Jana Judzińskiego, opowiedział krótko o udziale swojego przodka w walce o niepodległość Polski. Z okazji tego szczególnego święta przygotował również okolicznościową rogatywkę. To nie przypadek. Rodzina Judzińskich to znany w Rawie ród czapników.
Następnie wszystkim zebranym zaprezentowano wyjątkową książkę „Moje wspomnienie o Rawie Mazowieckiej z czasów szkolnych i okresu do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku”. Są to wspomnienia rawianki Zofii Lisickiej, wzbogacone licznymi fotografiami, po którą naprawdę warto sięgnąć, aby przenieść się do zamierzchłych czasów.
Muzealne spotkanie zakończyło się koncertem muzyki patriotycznej w wykonaniu zespołu „Impresja”.
Więcej zdjęć z Muzeum Ziemi Rawskiej zobaczycie tutaj.