Projekt sieci szkół po reformie edukacji w Rawie Mazowieckiej zakłada włączenie gimnazjów do szkół podstawowych. Chcemy, aby wszyscy pracownicy gimnazjów mieli zapewnioną ciągłość pracy – uspokaja burmistrz miasta Dariusz Misztal – przy tym rozwiązaniu stają się oni z mocy prawa pracownikami szkoły podstawowej.
Z dniem 1 września w całym kraju ponownie zaczną funkcjonować ośmioklasowe szkoły podstawowe. Rawa Mazowiecka przygotowuje się do wprowadzenia nowej reformy oświaty. Miasto zaproponowało, aby nie wygaszać istniejących dwóch gimnazjów, a jedynie naturalnie włączyć je do przylegających podstawówek.
Przygotowana przez ratusz uchwała przedstawiająca projekt funkcjonowania sieci szkół została pozytywnie zaakceptowana przez radnych Rady Miasta. Teraz propozycji przyjrzy się Kuratorium Oświaty i Związki Zawodowe. Dopiero wtedy rozpoczną się rzeczywiste przygotowania do nowej formy kształcenia.
Jak zapewnia Urząd Miasta infrastruktura szkół podstawowych funkcjonujących w Rawie nie stanowi problemu. Budynki były budowane jako szkoły ośmioklasowe, wystarczą więc drobne zmiany, które nie powinny stanowić obciążenia finansowego.
– W przypadku Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 nie ma najmniejszego problemu, szkoły są od siebie oddzielone jedynie ścianką, sale są przygotowane do prowadzenia zajęć. Podobnie rzecz ma się w Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2, gdzie placówki pracują w dwóch osobnych skrzydłach. Można powiedzieć, że otworzymy drzwi. Tylko Szkoła Podstawowa nr 2 może wymagać drobnych zmian, aby dostosować ją do nowych realiów kształcenia – mówi burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal.
Z zapewnień ratusza wynika, że spokojni powinni być również pracownicy gimnazjów. Przedstawiona propozycja włączenia ich szkół do podstawówek, mimo możliwych przesunięć, daje im bowiem pewność zatrudnienia.
– Takie rozwiązanie z mocy prawa, nie tylko nauczycielom, ale również pracownikom niepedagogicznym zapewnia, że stają się pracownikami szkół podstawowych. Zmienia im się pracodawca, zakład pracy, ale nic poza tym – tłumaczy wiceburmistrz Marek Pastusiak.
Nowy system kształcenia ma również nie wpłynąć na rejonizację szkół, zarówno wygasających gimnazjów, jak i pracujących już w trybie ośmiu klas podstawówek. Szczegółowy podział terenu miasta można znaleźć w projekcie sieci szkół zaakceptowanym przez Radę Miasta.
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej.