Ratusz w Rawie Mazowieckiej donosi o końcówce remontu muzeum. Jednak minie jeszcze kilka miesięcy zanim ponownie będzie można odwiedzić tę instytucję.
Remont w Muzeum Ziemi Rawskiej rozpoczął się w maju tego roku. W ramach zaplanowanej inwestycji wewnątrz muzeum położono nową instalację elektryczną, przebudowano instalację centralnego ogrzewania z umieszczeniem rur zasilających w ścianach oraz zlikwidowano progi między salami wystawowymi, poprawiając tym samym dostęp osób niepełnosprawnych do ekspozycji muzealnych. Zajęto się też podłogami. Parkiet został wycyklinowany, zniszczone klepki wymienione, a listwy przypodłogowe poddane konserwacji. Do renowacji oddano także skrzydła drzwiowe.
Zmiany widać też na zewnątrz. Tu odnowiono zniszczone tynki i położono nową strukturę. Ponadto zakończono prace dekarskie i blacharskie. Pojawiła się też nowa instalacja odgromowa. Końca dobiega również adaptacja dawnego budynku gospodarczego do funkcji magazynu. W związku z tym w ostatnim czasie doprowadzono do niego centralne ogrzewanie i zamontowano grzejniki. Położono nową instalację elektryczną i przeprowadzono roboty wykończeniowe.
I choć rzeczywiście widać już finał inwestycji wartej ponad 750 tysięcy złotych, a wykonawca na zakończenie zadania ma czas do końca października, do muzeum wcale nie wejdziemy tak prędko.
– Czekamy cierpliwie na zakończenie tej modernizacji. Jednak potrzebujemy jeszcze miesiąca, maksymalnie dwóch, aby ponownie zorganizować naszą pracę. Cała przeprowadzka, przewiezienie naszych eksponatów, ale przede wszystkim przygotowanie nowych wystaw stałych – mówi zarządca muzeum Marcin Broniarczyk.
W Muzeum Ziemi Rawskiej ponownie zorganizowana zostanie izba chłopska, jednak w lekko odmienionej formule. Zmian natomiast musimy spodziewać się w drugiej sali. Już nie zobaczymy tam saloniku babuni, ale póki co pracownicy muzeum chcą zachować swój pomysł w tajemnicy.
Przebudowa i remont muzeum jest jednym z czterech zadań składających się na projekt pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka, który na początku września znalazł się na liście projektów do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.