Rewitalizacja Rawy Mazowieckiej to nie tylko duży remont. Miasto zyskuje wiedzę o swojej historii

erawaMiasto
komentarzy

Wielkie przedsięwzięcie, jakim w Rawie Mazowieckiej jest rewitalizacja, jednocześnie stało się dużym polem dla badań archeologicznych.

Prace budowlane
Centrum Rawy Mazowieckiej wciąż jest placem budowy. Etapami otwierane są poszczególne ulice, tak, by w miarę możliwości usprawnić ruch kołowy w mieście. 
– Udostępniliśmy do ruchu ulicę Mickiewicza, Miłą i Zamkową. Intensywne prace wciąż trwają na ul. Warszawskiej i to właśnie tu w chwili obecnej musimy spodziewać się największych utrudnień. Aktualnie, po wykonaniu kanalizacji deszczowej, trwają prace przy stabilizacji podłoża pod warstwy konstrukcyjne nawierzchni, równolegle do nich prowadzone są też roboty elektryczne i teletechniczne. Oprócz prac, które możemy zaobserwować na ul. Warszawskiej, inwestycja realizowana jest jednocześnie za budynkami ratusza. Tam remontowane są ulice Kopernika i Przechodnia. Również w tym miejscu powstanie parking – tłumaczy Paweł Piątkiewicz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji.

Ratusz tłumaczy, że chce jak najszybciej udrożnić centrum. Jednak, aby tak się stało, ul. Warszawska musi być przygotowana pod ruch kołowy. Będzie to możliwe za około miesiąc. Wówczas wybudowane zostanie także skrzyżowanie Krakowska-Warszawska. Podobnie jak na ul. Miłej i Mickiewicza – położone zostaną dwie warstwy asfaltu, a skrzyżowanie zostanie oddane do ruchu tymczasowego.

Na początku lata (czerwiec-lipiec), zaraz po zakończeniu prac ziemnych na Pl. Piłsudskiego, ekipa budowlana przesunięta zostanie na Pl. Wolności. Jednak na działania, które znacznie poprawią wygląd centrum Rawy będziemy musieli poczekać do wiosny przyszłego roku.

Zmiana organizacji ruchu
– Docelowo, sygnalizacja świetlna pojawi się na dwóch skrzyżowaniach: ul. Warszawska z Krakowską oraz Warszawska z Miłą. Przy czym wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Po zakończeniu zadania wjedziemy z Warszawskiej w Krakowską, a z Miłej będziemy mogli wyjechać w Warszawską w obu kierunkach – dodaje naczelnik Paweł Piątkiewicz.

Odkrycia archeologiczne
Choć centrum miasta spokojnie możecie nazwać placem budowy, prace remontowe za kilka miesięcy dobiegną końca, a Rawie pozostanie nowa wiedza o jej historii. Podczas inwestycji odkryto pocisk artyleryjski, granat, czy fragment gąsienicy od czołgu. Ale nasze miasto to nie tylko dzieje wojen światowych. 
– Dotychczas, podczas prac archeologicznych, odkrywaliśmy zabytki związane z zamkiem, Anielską Górą, czy okolicznymi grodami. Teraz wreszcie mogliśmy archeologicznie przebadać centrum Rawy, które było dla nas najmniej znane. Dotąd nie były tu prowadzone tego rodzaju prace. Podczas działań trafiliśmy na to, czego się spodziewaliśmy. W południowo-zachodniej partii rynku średniowiecznego odsłonięto fundamenty i piwnice renesansowych budynków. W partii centralnej rynku znaleziono relikty budowlane drewnianego ratusza. Od strony wschodniej przylegała  zabudowa handlowa – jatki i stragany oraz studnie. Te ostatnie odsłonięto w ubiegłym roku – opowiada dr Zbigniew Lechowicz, archeolog nadzorujący prace w centrum Rawy – Zaskakujący dla nas był fakt, że znaczna część tych zabudowań miała solidne podpiwniczenie, na co nie wskazywały posiadane plany miasta z 1817 roku. 

Oprócz zabudowań, archeolodzy odkryli także zabytki ruchome, a wśród nich: naczynia, szczypce raków świadczące o ich konsumpcji, stilus (rylec do pisania na woskowej tabliczce), odważnik, a także fragmenty odważników, około 300 monet XVI-XVII wiecznych, świecznik z brązu, części kandelabra i inne. 
– Ta ilość przekroczyła nasze wyobrażenia. Ruchome zabytki prezentują nam standard życia handlowego w Rawie Mazowieckiej. Nie o wszystkim, co odkrywaliśmy, mogliśmy mówić niezwłocznie po wydobyciu. Nie chcieliśmy, aby nastoletni Indiana Jones dokonywali swoich odkryć, gdyż zabytki bez kontekstu nie mają wartości poznawczej. My, dzięki badaniom wiemy, że Siemowit II ma ogromne zasługi dla powstawania Rawy Mazowieckiej – kontynuuje dr Zbigniew Lechowicz. 

Badania pozyskanych zabytków ruchomych, odkryte struktury stratygraficzne oraz analiza dendrochronologiczna fragmentów odsłoniętych drewnianych konstrukcji wykonana w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, potwierdzają przypuszczenia, że Rawa Mazowiecka – jako miasto – powstało przed 1321 rokiem.

Czy to już koniec prac archeologicznych
Nie można jednak mówić o zakończeniu prac archeologicznych. Pozyskane zabytki ruchome muszą teraz zostać poddane pracom konserwacyjnym i dopiero po opracowaniu będą mogły trafić do Muzeum Ziemi Rawskiej.

Również w samym centrum Rawy wciąż można spodziewać się niespodzianek. 
– Te najważniejsze odkrycia już chyba za nami, ale wciąż nie wiemy co nam się ukaże po zerwaniu kostki brukowej. Ale zapewniam, że warto poczekać – puentuje dr Zbigniew Lechowicz.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz