Już w najbliższy czwartek (17.09) o godzinie 17:00 w rawskim MDK’u odbędzie się otwarte spotkanie dotyczące rewitalizacji Rawy Mazowieckiej, na którym omówione zostaną cele, założenia i etapy opracowywania podstawowego dokumentu całego przedsięwzięcia – Lokalnego Programu Rewitalizacji. Obecni na spotkaniu dowiedzą się też o możliwościach udziału w programie i w samym procesie rewitalizacji.
Mówiąc o rewitalizacji nie można skupiać się jedynie na jej wymiarze architektonicznym, ponieważ prace na infrastrukturze są wyłącznie elementem całościowego podejścia do tematu. Podstawowym założeniem rewitalizacji, o czym nie można zapominać, jest uwzględnienie aspektów społecznych i o tym przypominają Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju z lipca tego roku, które pozwalają urzędnikom przejść do kolejnego etapu prac formalnych poprzedzających samą rewitalizację.
– Rewitalizacja w bieżącej perspektywie 2014 – 2020 nie polega tylko, tak jak to było w minionych latach, na przebudowie placów i zmianach w estetyce przestrzeni publicznej., ale każe nam myśleć i działać na rzecz rozwoju miasta poprze rozwiązywanie problemów w kilku sferach jednocześnie. Bardzo silnie jest wyeksponowany aspekt społeczny. Nasz projekt budowy Centrum Aktywizacji Rodziny jest właśnie odpowiedzią na potrzeby osób najsłabszych. Za sprawą tego zadania, ale i kolejnych, które mamy w planach, chcemy poprawić warunki do rozwoju miasta, postawić na aktywizację społeczną i gospodarczą – mówi Paweł Piątkiewicz naczelnik wydziału Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Integracji Europejskiej.
Aby jednak w Rawie Mazowieckiej móc myśleć o zrealizowaniu tego dużego, kompleksowego przedsięwzięcia, niezbędne jest dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach bieżącej perspektywy na lata 2014-2020. Konieczność starania się o środki zewnętrzne jest również przyczyną kompletowania szeregu dokumentów, bez których wniosek o dotacje nie ma szans powodzenia.
Rawski ratusz obecnie pracuje nad Lokalnym Programem Rewitalizacji i przede wszystkim o nim będzie chciał porozmawiać z mieszkańcami na najbliższym spotkaniu otwartym. Warto również zaznaczyć, iż pieniądze na rewitalizację może pozyskać nie tylko samo miasto. Beneficjentem Regionalnego Programu Operacyjnego (a więc środków unijnych) w zakresie rewitalizacji może być też m. in. samorząd powiatowy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, instytucje oświaty i kultury, kościoły, instytucje pomocy i integracji społecznej i inne podmioty. Każdy z tych podmiotów ma szansę ubiegać się o środki UE na rewitalizację, ale najpierw powinien zgłosić swój pomysł/projekt do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Dlatego podczas najbliższego spotkania zaprezentowany będzie specjalny formularz – karta projektu, który po wypełnieniu można będzie przez tydzień składać we wskazanym miejscu.
– Skonsultowany przez mieszkańców i uchwalony przez Radę Miasta Lokalny Program Rewitalizacji będzie jeszcze poddany ocenie w Urzędzie Marszałkowskim, stanie się też częścią wniosku aplikacyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Brzmi to trochę skomplikowanie, ale chcemy przejść pomyślnie tę procedurę wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców, dlatego tak bardzo zależy nam na ich udziale w spotkaniu – podkreśla naczelnik Piątkiewicz.
Zapraszamy w czwartek, na godz. 17:00 do Miejskiego Domu Kultury.
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej.