Policjanci z rawskiej komendy wraz z przedstawicielami kuratorium oświaty oraz reprezentantami placówek oświatowych debatowali o możliwościach, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo uczniów. W LO w Rawie Mazowieckiej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ”.
Poniedziałkowe (9.04) spotkanie w rawskim Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie stało się wynikiem porozumienia podpisanego w marcu bieżącego roku między Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi a łódzkim Kuratorem Oświaty. A chodzi głównie o to, by zintegrować środowiska nauczycieli, dyrektorów szkół, pedagogów, psychologów oraz funkcjonariuszy z powiatu rawskiego.
– Chcemy wypracować właściwe formy współpracy na bieżący okres. Mamy na myśli działania profilaktyczne, które tak naprawdę realizujemy przez cały czas, natomiast chcielibyśmy poznać oczekiwania i ewentualne propozycje przedstawicieli wszystkich rawskich szkół – mówi mł. insp. Bartłomiej Karch, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Rawie Mazowieckiej.
Rawska policja diagnozując problem zagrożeń występujących w powiecie rawskim chce udoskonalać wspominaną współpracę, aby osiągać jak największą skuteczność w profilaktyce, zapobieganiu, ale i wykrywaniu przestępstw w szkołach.
– Najczęściej wymienianym zagrożeniem jest cyberprzemoc, chyba z racji rozwoju cywilizacyjnego, łatwego dostępu do wszelkiego rodzaju nośników, urządzeń (…) Najczęściej polega to na zniesławianiu w sieci, czy też publikowaniu obraźliwych, innych tekstów, bądź filmów i zdjęć – dodaje mł. ins. Bartłomiej Karch.
Punktem wyjścia do debaty stały się ankiety dotyczące zagrożeń na terenie szkół. Uczniowie i nauczyciele wskazywali w niej z jakimi niebezpieczeństwami spotykają się najczęściej w placówkach, wskazywali obszary i zagadnienia, o których chcieliby porozmawiać. Podczas spotkania przedstawione zostały informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu w 2017 rok, poruszono temat Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa, programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Omówiono także wyniki ewaluacji prowadzonej przez Kuratorium Oświaty w 2017 roku w placówkach powiatu, zadania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej oraz działania profilaktyczne i współpracę z policją prowadzoną przez Liceum Ogólnokształcące.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wnioski i dyskusję na temat bezpieczeństwa w szkołach. Do najważniejszych postulatów i wniosków zaliczyć można: – zwiększenie liczby spotkań z zakresu cybreprzemocy i ceberzagrożeń, – szkolenia na wypadek wystąpienia aktu terrorystycznego oraz ujednolicenie sygnałów alarmowych dla wszystkich placówek, – spotkania z policjantami ruchu drogowego z uczniami szkół ponadgimnazjalnych na temat bezpieczeństwa młodych kierowców, – podniesienie świadomości rodziców na temat zagrożeń na terenie szkoły, – spotkania profilaktyczne w formie warsztatów we współudziale pedagogów i nauczycieli.
Głos zabrali: mł. insp. Anna Dyśko – Komendant KPP w Rawie Mazowieckiej, mł. insp. Bartłomiej Karch – Zastępca Komendanta KPP w Rawie Mazowieckiej, podinsp. Grzegorz Wożniak – Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Rawie Mazowieckiej, asp. Grzegorz Zajączkowski – dzielnicowy rejonu IV, mł. asp. Ireneusz Pałągiewicz – specjalista Wydziału Prewencji KPP w Rawie Mazowieckiej, Elżbieta Napióra – Delegatura KO w Łodzi z/s w Skierniewicach, Anna Rakowska-Gos – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej, Małgorzata Rudyk i Agnieszka Nowicka-Kobus – Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej.
Więcej zdjęć z debaty zamieściliśmy tutaj.