Powszechny Spis Rolny to największe i najważniejsze badanie statystyczne rolnictwa. Rozpoczął się 1 września i trwać będzie do 30 listopada 2020 r. Dane zbierane są według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.
W całej Polsce Powszechnym Spisem Rolnym 2020 objętych jest ponad 1,5 mln gospodarstw rolnych, z czego prawie 135 tys. w województwie łódzkim. Do uczestnictwa w badaniu zobowiązani są wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych, a kto odmówi udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie.
Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo i pokazać zmiany jakie zaszły od poprzedniego spisu. Służą władzom, zarówno centralnym jak i lokalnym do podejmowania decyzji strategicznych, opartych na analizie danych oraz prowadzenia polityki rolnej. Także na podstawie danych ze spisu rolnego Komisja Europejska określa wielkość wsparcia Unii Europejskiej dla Polski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dzięki któremu od wielu lat modernizuje się polskie rolnictwo.
Podczas tegorocznego spisu obowiązkową formą zbierania danych jest samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej spisrolny.gov.pl. Dla osób, które potrzebować będą pomocy lub którym nie uda się wypełnić formularza internetowego, została uruchomiona infolinia, umożliwiająca telefoniczne dokonanie samospisu poprzez kanał „spisz się przez telefon”. Rachmistrze telefoniczni obsługujący linię „Spisz się przez telefon” są dostępni siedem dni w tygodniu w godzinach 8.00 – 20.00.
Dane zbierane w ramach Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dotyczą m.in.:
- cech identyfikacyjno-adresowych użytkownika i jego gospodarstwa rolnego,
- sprzedaży i zużycia wytworzonych produktów rolnych,
- struktury dochodów,
- aktywności ekonomicznej,
- sposobu użytkowania gruntów,
- powierzchni zasiewów, nawożenia,
- zastosowania środków ochrony roślin,
- pogłowia zwierząt gospodarskich,
- chowu i hodowli ryb,
- budynków gospodarskich,
- maszyn i urządzeń rolniczych.
Niezależnie od trwającego samospisu internetowego, od 16 września do 30 listopada 2020 r. z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie dokonali jeszcze samospisu, kontaktować się będą rachmistrze telefoniczni., a jeżeli sytuacja epidemiczna poprawi się, wówczas z rolnikiem po 1 października br. kontaktować się będzie rachmistrz terenowy. Potwierdzenie tożsamości rachmistrzów spisowych zapewni infolinia spisowa.
Użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy nie dokonają samospisu, nie będą mogli odmówić przekazania danych rachmistrzowi, który się z nimi skontaktuje.
Spisy rolne, realizowane raz na 10 lat, odbędą się w tym roku we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. Obowiązek udziału w spisie rolnym na użytkowników gospodarstw rolnych nakłada Ustawa o Statystyce Publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r.
ROLNIKU! Nie czekaj aż przyjdzie rachmistrz – spisz się sam przez Internet!
50 pierwszych gospodarstw rolnych, które W PEŁNI zakończą SAMOSPIS – otrzyma upominek na HASŁO „RAWA” wpisane w temacie maila.
Szczegóły na https://lodz.stat.gov.pl/rolneupominki/.
Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej spisrolny.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię GUS: 22 279 99 99.