Spotkanie autorskie z Genowefą Kosiacką-Bąk odbędzie się w Muzeum Ziemi Rawskiej w zbliżający się piątek. Okazją do zorganizowania „Wieczoru poezji ludowej” stało się wydanie drugiego tomiku wierszy.
Genowefa Kosiacka-Bąk to wszechstronnie uzdolniona twórczyni ludowa z Rzeczycy, która przygodę z folklorem rozpoczęła w wieku 20 lat od występów w zespole ludowym, istniejącym od 1962 r. przy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Rzeczycy. Śpiewała i tańczyła także w kapeli Stanisława Skiby i w kapeli Gmajów. W 1966 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie kapel, przyśpiewaczy i gawędziarzy ludowych w Łodzi, a w 1973 r. została członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Pani Genowefa współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rzeczycy, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim oraz od wielu lat z Muzeum Ziemi Rawskiej. Jest laureatką wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń, uczestniczką konkursów sztuki ludowej, zarówno o zasięgu regionalnym, jak i ogólnopolskim. Zajmuje się wieloma dziedzinami twórczości ludowej. Oprócz hafciarstwa wykonuje przedmioty z zakresu plastyki obrzędowej, takie jak: pająki ze słomy, kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne, wycinanki, ale główną domeną jej twórczości jest tradycyjna kraszanka, wykonywana techniką batikową, która polega na nanoszeniu wzoru na jajko gorącym woskiem przy pomocy specjalnego „pisarka”, a następnie kraszeniu jajka, poprzez gotowanie go w barwniku.
Twórczyni czynnie bierze udział we wszelkich organizowanych na terenie gminy wydarzeniach kulturalnych. Równie chętnie uczestniczy w spotkaniach autorskich i warsztatach plastycznych, organizowanych przez szkoły, muzea, ośrodki kultury i inne instytucje. Jest skarbnicą wiedzy o tradycjach i regionie, którą chętnie dzieli się z uczestnikami tych spotkań.
– Pani Genowefa regularnie jest gościem w naszym muzeum. Odwiedza nas przy okazji warsztatów wielkanocnych dla dzieci, a także kiermaszu świątecznego. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ta twórczyni oprócz rękodzieła zadebiutowała kilka lat temu jako poetka – mówi Marcin Broniarczyk, zarządca Muzeum Ziemi Rawskiej.
Pierwszy tom mocno nawiązywał do życia na wsi, drugi, który właśnie w rawskim muzeum zostanie zaprezentowany po raz pierwszy, jest zbiorem utworów bardziej uniwersalnych, refleksyjnych. Spotkanie autorskie odbędzie się w siedzibie muzeum przy ul. Łowickiej. Wstęp na „Wieczór poezji ludowej” jest bezpłatny.