Wracamy do tematu zagrożeń, jakie niesie ze sobą sezon grzewczy i wraz z rawską strażą pożarną, która jako jedna z sześciu komend w województwie łódzkim, bierze udział w akcji „Czad i ogień. Obudź czujność”, propagujemy korzystanie z czujki dymu i tlenku węgla.
Choć żadna czujka nie jest w stanie uchronić nas przed pożarem, tak naprawdę jej reakcja pozwoli szybko wykryć zagrożenie i zaalarmować nas o nim. Właśnie wtedy elektroniczny gadżet może uratować nasze życie i zniwelować potencjalne straty. Dlatego też co roku wraz z Powiatową Strażą Pożarną w Rawie Mazowieckiej przypominamy o tym, jak istotne jest zaopatrzenie się w czujki dymu i tlenku węgla.
Do znudzenia będziemy przypominać Wam, że każdego roku w pożarach domów jednorodzinnych giną dziesiątki osób. Jak się okazuje, największym zagrożeniem wcale nie jest sam ogień, a dym i inne toksyczne produkty spalania. I mimo, że w Polsce nie ma obowiązku montowania czujek dymu w mieszkaniach, strażacy postawili na propagowanie tego pozytywnego trendu, który ułatwia im pracę, poprzez szybkie reagowanie. Mieszkańcy zaalarmowani o pojawieniu się toksycznych produktów spalania są w stanie samodzielnie się ewakuować i uratować swoje życie.
Zaleca się, aby urządzenia wczesnego ostrzegania zamieszczone były na korytarzu każdej z kondygnacji budynku, w sypialniach, pokojach wypoczynkowych i pokojach dzieci, daje to możliwość skutecznego i szybkiego poinformowania o zaistniałym zdarzeniu. Jednak wciąż wiele osób, które w ogóle decydują się na zamontowanie czujek, kupują tylko jeden egzemplarz. W takim przypadku, aby to działanie miało sens, trzeba zainstalować urządzenie na wyższej kondygnacji budynku. Będzie ono miało możliwość nie tylko wykryć ogień na piętrze, ale również wyczuć dym pojawiający się wraz z pożarem powstałym na parterze.
KONKURS
Dla naszych Internautów mamy do rozdania 5 dualnych czujek dymu i tlenku węgla. Aby otrzymać ten wartościowy gadżet wystarczy obejrzeć nasz materiał wideo. Właśnie tam ukryta jest odpowiedź na nasze pytanie konkursowe.
Jak zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla? Wymień przynajmniej 3 metody.
5 pierwszych osób, które wyślą poprawną odpowiedź na adres: [email protected] otrzymają czujkę dymu i tlenku węgla. Liczą się jedynie nadesłane do nas maile!
UWAGA: W konkursie nie mogą brać udziału osoby, które już odebrały swoje czujki.
[AKTUALIZACJA] Drodzy Internauci, bardzo nas cieszy Wasze zainteresowanie tematem zatrucia tlenkiem węgla. W sumie do naszej redakcyjnej skrzynki spłynęło ponad 40 wiadomości. Wszystkie udzielone odpowiedzi były prawidłowe. Dlatego z przyjemnością podajemy listę zwycięzców, którzy wykazali się refleksem. Dualną czujkę dymu i tlenku węgla otrzymują: Renata Chojnacka, Rafał Rudzki, Wojciech Stańczyk, Magda Lewandowska i Michał Wieczorek. Oczekujcie na wiadomość od nas odnośnie sposobu odebrania nagrody. Gratulujemy.
Dualne czujki tlenku węgla i dymu wykorzystane w akcji zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.