Nowe fragmenty żydowskich nagrobków pojawiły się na cmentarzu w Rawie Mazowieckiej. Po naszej interwencji tematem zainteresowała się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego…

erawaMiasto
komentarzy

Nowe fragmenty nagrobków pojawiły się na żydowskim cmentarzu w Rawie Mazowieckiej. Chodzi o pozostałości kirkutu usytuowanego za osiedlem Zamkowa Wola. Serwisowi eRawa.pl udało się potwierdzić, iż elementy te wcześniej nie były znane Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która opiekuje się tym miejscem.

Chodzi tu o wyjątkowo dobrze zachowane górne części macew – żydowskich nagrobków, które niegdyś znajdowały się w tym miejscu. Skąd mogły wziąć się wspomniane, nowe fragmenty? Marcin Bartosiewicz, Rzecznik Prasowy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przypuszcza, iż ktoś musiał je w to miejsce przynieść i zostawić.

Mowa o górnych częściach macew, dolne połowy, na których zazwyczaj mieści się tekst opisujący przymioty i imię zmarłego, są odłamane. W przypadku macewy z lwami chyba nawet odcięte, co może świadczyć o tym, iż miejscowy kamieniarz wykorzystał po wojnie dolną część nagrobka jako źródło surowca na inny nagrobek, po zeszlifowaniu napisów – tłumaczy rzecznik.

Po naszych informacjach, przedstawiciele fundacji zwrócili się do Burmistrza oraz konserwatora zabytków z prośbą o zabezpieczenie wspomnianych fragmentów nagrobków. Bez dwóch zdań to najlepiej zachowane części cmentarza. W przyszłości te fragmenty mogą stać się częścią pomnika upamiętniającego rawskich Żydów.

Teren pomimo kulturowej wartości, nadal jednak mocno niszczeje. Wszystko przez trwającą cały czas procedurę przekazania cmentarza Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Chcielibyśmy by to miejsce było odpowiednio zabezpieczone, nie jesteśmy jednak w stanie zagwarantować, że po ewentualnym odzyskaniu cmentarza będziemy dysponowali środkami pozwalającymi zbudować ogrodzenie (procedura pozyskiwania
funduszy trwa nieraz wiele lat), nie wiemy także, jakie będą końcowe ustalenia procedury restytucyjnej, gdyż trwa ona obecnie – dodaje Marcin Bartosiewicz.

Stan żydowskiego cmentarza mocno bulwersuje także współczesnych mieszkańców Rawy. W ich imieniu na sesji Rady Miasta głos zabierał radny Sławomir Stefaniak – Jest to miejsce pochówku mieszkańców naszego miasta, którzy przyczynili się do rozwoju Rawy Mazowieckiej. A teraz ludzie sobie spacerują z psami po cmentarzu, nie mając świadomości i szacunku dla czyichś grobów – puentuje radny.

Jak się okazuje, nie wiele jednak zmieni się do czasu ukończenia procedury przekazania terenu Gminie Żydowskiej. Jak mówi Bogumiła Sitarek naczelnik Wydziału Gospodarki Terenami Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej – na dniach mają być prowadzone kolejne rozmowy ustalające formę ugody.

Do tematu będziemy wracali na łamach eRawa.pl…

Previous Image
Next Image

info heading

info content


 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz