Poznaliśmy tłumaczenia fragmentów nagrobnych tablic, jakie pojawiły się na żydowskim cmentarzu w Rawie. Szczątki macewy pochodzą z 1885 roku…

erawaMiasto
komentarzy

Na eRawa.pl powracamy do tematu żydowskiego cmentarza usytuowanego w granicach osiedla Zamkowa Wola w Rawie Mazowieckiej. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, iż na terenie kirkutu pojawiły się nowe fragmenty żydowskich nagrobków (czytaj tutaj). Jak udało nam się potwierdzić w Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, tablice nie były wcześniej znane osobom zajmującym się tą nekropolią. W ostatnich dniach dotarła do nas analiza symboliki tablic, oraz tłumaczenie zawartych na nich napisów. 

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego postarała się o dokładną analizę zdjęć nadesłanych przez serwis eRawa.pl. Udało się między innymi przetłumaczyć fragmenty nagrobnych napisów. Sfotografowane przez nas płyty to górne fragmenty macew. Można zaobserwować na nich zdobienia, przepełnione symbolicznym znaczeniem.

„Lwy są symbolem pokolenia Judy. Mogą także oznaczać kogoś o imieniu Lejb (lew). Korona symbolizuje Torę, książka może oznaczać rabina lub osobę uczoną, cieszącą się szacunkiem, lub
głowę rodu. Na drugim fragmencie macewy widzimy księgi na półce, symbolizujące edukację – zmarły mógł być osobą oczytaną, studiującą pisma” – czytamy we fragmencie opracowania, powstałego na bazie naszych zdjęć.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Najciekawsze okazuje się jednak odczytanie tekstów z nagrobnych tablic. To pozwala ustalić jak stare są wspomniane elementy. Tablica ozdobiona płaskorzeźbą lwów zawiera datę śmierci pochowanego na cmentarzu mężczyzny.„Zmarł 21 adar 5645”, czyli 8 marca 1885 r. – tłumaczy Marcin Bartosiewicz, Rzecznik Prasowy Fundacji. Na drugiej tablicy nie ma niestety daty. Zachował się jedynie fragment typowego epitafium stworzonego dla mężczyzny: „Tu spoczywa mężczyzna niewinny i uczciwy, którego czyny od młodości do dnia śmierci budziły podziw i miłość”.

Fundacja podejrzewa, iż fragmenty tablic ktoś mógł po latach odnieść na cmentarz. Za naszym pośrednictwem jej przedstawiciele proszą także wszystkie inne osoby, które mogą posiadać fragmenty macew, by postarały się poinformować o tym fundację.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz