1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rawie Mazowieckiej obchody rozciągnęły się na dwa dni…

erawaMagazyn
komentarzy

Oficjalne delegacje samorządowców, uczniowie lokalnych szkół, krótka prelekcja oraz złożenie okolicznościowych wiązanek. Tak zazwyczaj wyglądały uroczystości związane z upamiętnieniem ważnych dat, które organizowane były na cmentarzu komunalnym. W tym roku miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w piątek, a więc tuż przed oficjalną datą narodowego święta (kliknij, by zobaczyć relację). 1 marca groby nieznanych żołnierzy nie pozostały jednak bez opieki. Hołd Żołnierzom Wyklętym złożyło środowisko Obozu Narodowo-Radykalnego.

To pierwsza oficjalna inicjatywa, w którą włączyli się przedstawiciele ONR w Rawie Mazowieckiej. I choć wizyta na cmentarzu nie przyciągnęła tłumów, narodowcy chcą poprzez takie wydarzenia szerzyć wiedzę historyczną oraz promować swoją ideologię.
– Ostatnio jest to dosyć modny i interesujący temat, zwłaszcza dla młodych ludzi, ponieważ są to żołnierze, dla których wojna nie skończyła się po kapitulacji Niemiec. Są to ci, którzy aż do 63 roku walczyli z kolejnym okupantem jakim był Związek Radziecki. Wydaje mi się, że jest to szczególnie ważne święto, ponieważ przez dziesiątki lat komunizmu w Polsce ten temat był pomijany. Oni byli opluwani i władze za wszelką cenę chcieli zatrzeć pamięć o nich – mówi Piotr Gawot z Brygady Łódzkiej ONR.

Co ważne, aktywność w mniejszych miejscowościach nie jest przypadkowa. Jak stwierdzają przedstawiciele Brygady Łódzkiej, np. w Łodzi, znajomość niektórych historycznych faktów jest na przyzwoitym poziomie. W mniejszych miastach bywa z tym różnie, stąd przestrzeń do działalności narodowców.
– Teraz planujemy bardzo dużo nowych działań. Chcemy wprowadzić prelekcje w szkołach oraz projekcje historycznych filmów. Obóz Narodowo-Radykalny ma na celu działalność ideologiczno-wychowawczą i w tę stronę chcemy kierować nasze działania. Głównie w kierunku młodzieży, ale nie ma granicy wiekowej, patriotyzm jest dla każdego – dodaje Piotr Gawot.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz