15 sierpnia uczczony również w Rawie Mazowieckiej. Część obchodów odbyła się na wojskowym cmentarzu

erawaMiasto
komentarzy

99. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego – to właśnie te dwie ważne okazje stały się sposobnością do zorganizowania obchodów w Rawie Mazowieckiej. 

Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej najpierw wzięli udział we wspólnej modlitwie w intencji ojczyzny, która miała miejsce w kościele NPNMP, by później w ślad za pocztami sztandarowymi przejść na wojskową część nekropolii.

Tam kontynuowano obchody poprzez odśpiewanie hymnu państwowego oraz krótkie wspomnienie Bitwy Warszawskiej i słów uznania dla Wojska Polskiego.
–Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej i ówczesnego powiatu rawsko-mazowieckiego również włączyli się w dzieło obrony odzyskanej państwowości przed nawałą bolszewicką. Do wojska zaczęli zgłaszać się ochotnicy, głównie spośród inteligencji, ale także przedstawiciele rodzin chłopskich i rzemieślniczych. Ogółem z terenu powiatu rawsko-mazowieckiego zgłosiło się do wojska blisko 300 ochotników – mówił o czasach Bitwy Warszawskiej dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej – Marcin Broniarczyk. 

Później tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Całej uroczystości towarzyszyła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej, która zagrała kilka utworów patriotycznych. 
Fotogalerię z uroczystości na cmentarzu miejskim możecie zobaczyć tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz