2012 rok w Rawie Mazowieckiej i powiecie rawskim. Wspólnie wybieramy najważniejsze wydarzenia minionego roku…

erawaPowiat
fot.4freephotos.com
komentarzy

Koniec roku jak zwykle sprzyja podsumowaniom. Na eRawa.pl postanowiliśmy podsumować najważniejsze wydarzenia, które wydarzyły się w ciągu ostatni 365 dni w mieście oraz powiecie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym spojrzeniem na 2012 rok.
Prosimy także o udział w drugim etapie naszego podsumowania. Jak zwykle  oddajemy Wam głos i prosimy o wybór najważniejszego waszym zdaniem, wydarzenia ubiegłego roku.

[poll id=”12″]

1. Rozwiązanie umowy między miastem i powiatem, dotyczącej budowy krytej pływalni – było to wydarzenie, które stało się początkiem końca względnej współpracy między dwoma jednostkami samorządu terytorialnego. Zgodnie z początkowym pomysłem, powiat miał dofinansować budowę kąpieliska, jednocześnie zyskując 20 procent udziałów. Skończyło się na braku informacji oraz niemiłej atmosferze, która między starostą a burmistrzem utrzymuje się do dziś.

2. W powiecie rawskim jedna karetka mniej – były to pierwsze trzy miesiące funkcjonowania rawskiego szpitala tylko z trzema ekipami wyjazdowymi. Bardzo szybko okazało się, że tego typu sytuacja negatywnie wpływa na szybkość udzielania pomocy. Już w marcu wyszło na jaw, że ponad 100 razy przekroczono czas dotarcia do pacjenta. Niestety jak widać, osoby decyzyjne nie uczą się na błędach, sytuacja wraz z początkiem 2013 roku, ma się bowiem powtórzyć.

3. Powiat ma swoje gimnazjum – to kolejny pomysł, który poniekąd powstał na fali nieporozumień między miastem a powiatem. Idea była prosta, utworzyć przy Liceum Ogólnokształcącym powiatowe gimnazjum, do którego przypisani będą uczniowie z Gminy Rawa Mazowiecka. Rozwiązanie ucieszyło gminnych włodarzy, bowiem do tej pory sporo dopłacać musieli do nauki uczniów ze swojego terenu. Rozwiązanie z perspektywy czasu pokazało, że nowe gimnazjum wcale nie przyciągnęło uczniów z gminy, większość nowych gimnazjalistów mieszka bowiem na terenie miasta.

4. Hale sportowe za darmo? Proszę bardzo! – to być może pierwsza akcja, w której siła internetu i społecznościowych portali, przekonała burmistrza do zmiany swoich decyzji. Chodzi o akcję dotyczącą bezpłatnego udostępniania hal sportowych lokalnym, sportowym klubom. Społeczny nacisk i zainteresowanie mediów sprawiły, że w kasie miasta znalazło się dodatkowe 100 tysięcy złotych na sport.

5. Dyrektor szpitala ustępuje – to kluczowa zmiana dla funkcjonowania szpitala Świętego Ducha. Po informacjach na temat planowanej restrukturyzacji i ogromnego zamieszania, związanego z przekształceniami, z funkcji dyrektora placówki ustąpiła Anna Idzikowska. Zaskoczenia nie kryły władze powiatu. Zmiana z perspektywy czasu wyszła jednak na dobre. Dziś placówką zarządza Daniel Aptapski, ówczesny główny księgowy. Młody, ambitny i energiczny – tak można powiedzieć o nowym dyrektorze.

6. Miasto zrywa umową z głównym wykonawcą krytego kąpieliska – to kolejny problem związany z realizacją tej ogromnej inwestycji. Finansowe kłopoty konsorcjum Tiwwal przechyliły szalę inwestorskiego niezadowolenia. Pomimo ogromnych trudności, dalsza część prac przeprowadzona została przy pomocy podwykonawców. Budową kierowali urzędnicy z burmistrzem na czele, szczęśliwie kończąc wszystkie niezbędne prace.

7. Kryta pływalnia w Rawie Mazowieckiej otwarta – po tygodniach testów, z niemałymi problemami za sobą, udało się otworzyć krytą pływalnię w Rawie Mazowieckiej. Zainteresowanie mieszkańców było ogromne, tym bardziej, iż pierwszego dnia miały obowiązywać wyjątkowo promocyjne ceny. Zakończyło się na nieporozumieniu i laserowym pokazie, który szczególnie zainteresował rawian.

8. Sąd w Rawie Mazowieckiej będzie przekształcony – pomimo protestów i zbierania podpisów przeciwko tej decyzji, finalnie została ona podjęta przez Ministra Sprawiedliwości. Zmiany w Sądzie zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2013 roku. Rawski Sąd rejonowy będzie przekształcony w wydział zamiejscowy sądu rejonowego w Skierniewicach.

9. Rozkopana Rawa, modernizacja z problemami – utrudnienia przy modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej w mieście faktycznie przewidywano. Nikt jednak nie przypuszczał, iż finałem będą uszkodzone domy, zakłócania ciszy nocnej, czy wreszcie ogromnie niebezpieczny wybuch gazu. Inwestycja to także niekończące się utrudnienia drogowe, które potrwają aż do połowy 2013 roku.

10. Rawianie zapłacą za śmieci. Osiem za niesegregowane i sześć za segregowane odpady – to nowe ustalenia Rady Miasta. Ustalenia, które podejmowały w końcówce roku wszystkie samorządy w kraju. W Rawie opłaty naliczane będą od jednego mieszkańca, co jest najbardziej wiarygodną metodą wyliczania śmieciowych zobowiązań.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz