22 przypadki niezapiętych pasów bezpieczeństwa na 36 skontrolowanych pojazdów w powiecie rawskim. Policja masowo sprawdzała kierowców

erawaPowiat
fot. KPP Rawa Maz.
komentarzy

W całej Polsce trwała akcja „Pasy”. Policjanci przez cały dzień sprawdzali, czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Wczoraj (14.03) przez cały dzień mundurowi w całym kraju uświadamiali kierujących jak poważne konsekwencje niesie za sobą jazda bez pasów, gdy dojdzie do wypadku.

Na drogach powiatu rawskiego funkcjonariusze skontrolowali 36 pojazdów. Efektem policyjnej akcji było ujawnienie 22 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa. Niestety jest to przepis nadal często lekceważony zarówno przez kierowców jak i pasażerów. Każdy kierujący, który nie zapina pasów bezpieczeństwa powinien liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł i 2 pkt. Za przewożenie pasażera niekorzystającego z pasów kierowca zapłaci 100 zł i otrzyma 4 pkt karne. Natomiast za przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami grozi 150 zł mandatu i 6 pkt. Wielu z nas jest zdziwionych, że pasażer również odpowiada sam za siebie i podróż bez pasów to koszt 100 zł.

Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy jak najniżej pod brzuchem. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku. Każdy z nas powinien dopasować punkt mocowania znajdujący się na bocznym słupku do swoich gabarytów. Tylko wtedy będziemy pewni, że pasy nas uchronią. Jak upomina policja – głównym zadaniem pasów jest „przywiązanie” człowieka do jego fotela i utrzymanie go tak, aby w momencie zderzenia ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny lub z niej nie wypadło. 

Źródło: KPP Rawa Mazowiecka.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz